Zabezpieczenia IT

Zyskaj pełną kontrolę nad dostępami 

Systemy umożliwiające identyfikację i kontrolę dostępu do sieci określa się terminem IAM – Identity Access Management. Pozwalają one na zarządzanie tożsamością, co przekłada się na bezpieczeństwo korzystania z wszelkich zasobów przedsiębiorstwa. W ten sposób administratorzy zyskują m.in. możliwość przyznawania uprawnień dostępowych. Co więcej, mogą decydować o pojedynczym logowaniu do systemu z konkretnego urządzenia. 

zabezpieczenia-it
zabezpieczenie-danych-firmy

W tym miejscu warto wspomnieć jeszcze o dostępie uprzywilejowanym, czyli PAM (Privileged Access Management), dotyczącym kont posiadających tzw. uprawnienia super użytkowników.

Mowa np. o adminach czy rootach, którzy w ten sposób zyskują szeroką gamę możliwości. Jeśli chcesz zadbać o pełne bezpieczeństwo firmy, powinieneś jak najszybciej wdrożyć rozwiązania pozwalające na zarządzanie dostępem.

 

Co należy wiedzieć na temat IAM oraz PAM? 

Identity Access Management umożliwia nie tylko zabezpieczenie danych firmy. Okazuje się niezwykle przydatne dla osób, które na co dzień zajmują się przyznawaniem dostępów, zakładaniem kont oraz ogólnym zarządzaniem dostępami. Ręczne wykonywanie czynności tego typu jest nie tylko czasochłonne, ale również nieefektywne.

Z pomocą przychodzą zatem gotowe opcje IAM, dzięki którym można zdefiniować role poszczególnych użytkowników, przydzielić im dostępy oraz określić w jakim czasie mogą z nich korzystać.

zabezpieczenie-it-firmy
zarządzanie-dostępem-do-serwera

Na rynku dostępny jest spory wybór rozwiązań biznesowych przeznaczonych do zarządzania dostępem uprzywilejowanym. Ich celem jest nie tylko zabezpieczenie połączenia i zapewnienie bezpiecznego dostępu adminom, ale również ochrona poświadczeń. Zapanowanie nad aktywnością użytkowników uprzywilejowanych jest trudnym zadaniem.

W związku z tym, wdrożenie rozwiązań klasy PAM staje się nieodzowne. Decydując się na zaimplementowanie tego typu narzędzi, Twoja firma przeniesie się na zupełnie nowy poziom bezpieczeństwa oraz zadba o zgodność z przepisami o ochronie danych osobowych (RODO).

Zadbaj o skuteczne zabezpieczenie IT firmy 

Na jakie korzyści możesz liczyć w związku z wdrożeniem wyżej opisanych rozwiązań? W przypadku IAM, administratorzy zyskują możliwość pobierania danych o pracownikach, współpracownikach i kontrahentach z różnych zewnętrznych systemów. Zarządzanie tożsamością i dostępem bazuje na wnioskach o otwarcie, zmianę lub zamknięcie konta. Są one wysyłane osobiście przez pracownika lub przez innego użytkownika w imieniu konkretnej osoby. 

zarządzanie-dostępem-uprzywilejowanym

Obsługa może dotyczyć wielu wniosków jednocześnie, co w dużej mierze ułatwia i usprawnia pracę administratorów odpowiedzialnych za zabezpieczenie danych firmyW praktyce, gdy dana osoba zakończy pracę w przedsiębiorstwie lub zmieni się jej status, można w krótkim czasie wygasić lub zmodyfikować jej uprawnienia. Jest to jeden z najlepszych sposobów na zautomatyzowanie procesów biznesowych oraz usprawnienie obiegu informacji. 

Zarządzanie dostępem do serwera to absolutna konieczność, gdyż brak kontroli nad uprzywilejowanymi użytkownikami może skutkować włamaniem się hakerów do systemu organizacji, bez wzbudzania alarmu. Cyberprzestępcy mogą przejąć kontrolę nad kontem zaufanego dostawcy lub administratora, zyskując w ten sposób dostęp do wrażliwych danych i całej infrastruktury.

zarządzanie-tożsamością

Wdrażając system pozwalający na zarządzanie dostępem do serwera masz pewność co do tożsamości osób posiadających konta uprzywilejowane, kontrolujesz ich działania oraz zmniejszasz ryzyko nadużyć. W ten sposób chronisz swoją firmę przed utratą cennych danych oraz wszystkie krytyczne systemy.

zarzadzanie-dostepem

Jeśli zależy Ci na zabezpieczeniu Twojej firmy, wdrożeniu rozwiązania do zarządzania tożsamością oraz uzyskaniu pełnej kontroli nad kontami super użytkowników, chętnie pomożemy w dobraniu odpowiedniego produktu. 

Skontaktuj się z nami

Dowiedz się więcej o zarządzaniu dostępem uprzywilejowanym

Podaj swój adres e-mail, aby otrzymać dodatkowe informacje i materiały.