Testy penetracyjne to nie tylko
Informacje o poziomie bezpieczeństwa stron www
Testy penetracyjne to wykorzystanie luk w zabezpieczeniach oraz próba ich przełamania w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach, w celu oceny faktycznego, aktualnego stanu bezpieczeństwa infrastruktury IT. Przeprowadzenie testu penetracyjnego pozwoli określić Ci, jakie są słabe punkty systemu oraz uszeregować metody naprawy, a więc umożliwi prewencję ataków oraz wszelkich cyberzagrożeń.

Przebieg testów penetracyjnych

Etap 1
Kontrolowany, zbliżony do rzeczywistego – atak na Twoją stronę www – jest to działanie mające na celu odnalezienie wszelkich podatności. Proces odbywa się w środowisku testowym, przygotowanym zgodnie z badaną stroną. Wówczas, sprawdzane są luki w zabezpieczeniach, aby dokładnie wiedzieć na co może natrafić potencjalny cyberprzestępca.

Etap 2
Otrzymanie przygotowanego raportu – wyniki analiz i badań szczegółowo opisują wszystkie wykryte podatności i luki w systemie, wraz z informacją o ocenie zagrożenia oraz szacowanym ryzyku.

Etap 3
Zapoznanie się z zaleceniami od specjalistów – raport testów penetracyjnych zawiera rozwiązania umożliwiające naprawę słabych punktów, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo strony www.
Co zyskasz dzięki testom penetracyjnym?

Zabezpieczenie wrażliwych danych. W 2020 roku całkowity koszt utraty danych wyniósł 3,86 mln dolarów (Cost of a Data Breach Report 2020). Tylko odpowiednio skonfigurowane narzędzia ochrony systemu, przy współpracy z testami penetracyjnymi pozwolą zapewnić Ci spójne i kompleksowe zabezpieczenie danych, których kradzież może stać się powodem poważnych nadużyć.

Uniknięcie przestojów na stronie www. Cyberataki mogą zakłócić działanie firmy, doprowadzając do licznych komplikacji i przestojów, które w konsekwencji okazują się bardzo kosztowne. Każda organizacja powinna regularnie przeprowadzać testy penetracyjne, aby poznać i regularnie naprawiać słabe punkty swojej infrastruktury IT.

Zapewnienie ochrony dla plików. Testy penetracyjne pomagają w uniknięciu utraty istotnych plików, za sprawą uświadamiania o potencjalnym zagrożeniu, wynikającym z luk w systemie. Takim atakiem może być przejęcie przez atakującego aktywnej sesji użytkownika i kradzież zapisanych danych.
Do kogo jest skierowana usługa?
Jeśli jesteś właścicielem strony internetowej, sklepu internetowego lub aplikacji webowej, testy penetracyjne są kluczowym narzędziem, aby odpowiednio zabezpieczyć infrastrukturę witryny. Pentesty to nie tylko weryfikacja zabezpieczeń, szacowanie ryzyka, ale też uświadamianie i edukacja administratorów stron o możliwych zagrożeniach i atakach.
Usługa jest więc skierowana do osób odpowiedzialnych za witryny internetowe, chcących dbać o ich bezpieczeństwo, a także podążać za stale rozwijającymi się „trendami” cyberataków, by móc ich uniknąć.


Rzetelne i szczegółowe informacje o bezpieczeństwie Twojej infrastruktury IT
Wnioski z analiz otrzymane w wyniku testów penetracyjnych wykonanych w celu zapewnienia bezpieczeństwa strony www, pozwolą na zidentyfikowanie szeregu problemów, słabych punktów i luk systemu.
W szczególności dostarczą one informacje w kwestiach takich jak:
- Na jakie zagrożenia podatna jest strona?
- Jaki jest poziom ryzyka i krytyczności danej podatności?
- Jak odpowiednio się zabezpieczyć?
Kiedy warto przeprowadzić testy penetracyjne?
Przede wszystkim kluczowa jest regularność. Cyklicznie wykonywane testy penetracyjne dają możliwość zapoznania się z nowo powstającymi zagrożeniami i pozwolą na bycie o krok przed cyberprzestępcami. Nie należy polegać wyłącznie na prawdopodobieństwie, czy cyberatak się pojawi, a być stale przygotowanym do jego przyjęcia i obrony.
Oprócz tego, z usługi pentestów warto skorzystać:
- gdy oprogramowanie w systemie zostanie zmienione;
- gdy dodane zostaną nowe funkcjonalności;
- gdy nastąpi zmiana layoutu lub inna większa modyfikacja;
- w celu weryfikacji naprawy wykrytej wcześniej podatności.

Korzyści płynące z korzystania z testów penetracyjnych

Oprócz świadomości w zakresie nowo powstających cyberzagrożeń, testy penetracyjne przynoszą szereg innych korzyści. Są to w szczególności:
- Identyfikacja luk
- Ocena bezpieczeństwa witryny
- Naprawa problemów z bezpieczeństwem
- Unikanie przestojów w sieci
- Utrzymanie pozytywnego wizerunku firmy
- Spełnianie wymagań prawnych i unikanie kar pieniężnych
- Zachowanie ciągłości działania biznesu
Jakie podatności zagrażają Twojej witrynie – OWASP Top 10
Open Web Application Security to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się bezpieczeństwem aplikacji internetowych. Ich publikacja – OWASP Top 10 to regularnie update’owany raport zawierający najczęściej występujące i najbardziej krytyczne podatności dla aplikacji webowych.
Ranking opracowywany jest przez ekspertów, poprzez ocenę ryzyka obejmującą wykrywalność słabych punktów systemu, a także inwazyjność konsekwencji ich przełamania. OWASP Top 10 jest szeroko wykorzystywany przez wiele organizacji w celu zwiększenia świadomości potencjalnych zagrożeń.
W 2021 roku lista ta obejmuje następujące podatności:
- Injection
- Broken Authentication
- Sensitive Data Exposure
- XML External Entities (XXE)
- Broken Access Control
- Security Misconfigurations
- Cross-Site Scripting
- Insecure Deserialization
- Using Components with Known Vulnerabilities
- Insufficient Logging and Monitoring

Inne, najbardziej popularne podatności
- X-Frame-Options header not implemented –
podatność, która prowadzi do ataku, jakim jest clickjacking. Jest to technika polegająca na nakłonieniu użytkownika do kliknięcia w zawirusowany link. Atakujący wówczas może przejąć kontrolę nad urządzeniem. - X-XSS-Protection header not implemented –
luka powodująca podatność na ataki typu cross-scripting. Istnieje zagrożenie przejęcia przez cyberprzestępcę sesji użytkownika i w konsekwencji kradzież plików, modyfikację ustawień systemu, czy instalację wirusów takich jak koń trojański.
- Application Error Disclosure –
działanie pozwalające na uzyskanie przez cyberprzestępcę wszystkich informacji o środowisku serwerowym, dane uwierzytelniające, klucze API i wiele innych. - Content Security Policy (CSP) header not implemented –
słaby punkt, który prowadzi do umieszczenia złośliwej treści na pozornie zaufanej witrynie. Haker może przeprowadzić szereg ataków, takich jak clickjacking, czy cross-site scripting.
Co dają testy penetracyjne?
Dzięki testom penetracyjnym oferowanym przez nasz zespół zyskasz informacje dotyczące zabezpieczeń, potencjalnych luk i słabych punktów Twojego systemu. Usługa pozwoli Ci na prewencję wszelkich ataków, tak aby przy współpracy z innymi rozwiązaniami z obszaru cyberbezpieczeństwa, zapewnić ochronę Twojego systemu.
Jako zespół Securivy oferujemy wsparcie w tym procesie, pomoc w analizie wyników oraz podejmowaniu działań zapobiegawczych.

Dowiedz się więcej o testach penetracyjnych
Podaj swój adres e-mail, aby otrzymać dodatkowe informacje i materiały.