5 korzyści z wdrożenia zapory sieciowej

Zapora sieciowa dla firm, jakie są korzyści z jej wdrożenia?

Rozwiązania pozwalające podnieść poziom cyberbezpieczeństwa odgrywają ważną rolę w sprawnym i efektywnym działaniu przedsiębiorstw. Początkowo bezpieczeństwo IT ograniczało się do ochrony zamkniętej sieci oraz podłączonej do niej infrastruktury. Wraz z rozproszeniem struktur organizacji oraz cyfryzacją procesów biznesowych, powstało wyzwanie zabezpieczenia wielu punktów końcowych i danych przetwarzanych w chmurze. Firewall stał się więc kluczowym elementem środowiska IT, pozwalającym zapobiec atakom hakerów.

Firewall – skuteczny sposób na prewencję zagrożeń

Na rynku zabezpieczeń popularne jest tworzenie polityk bezpieczeństwa oraz szablonów reagowania na ataki. Wielu przedsiębiorców naraża się na luki w zabezpieczeniach IT, ponieważ ochronę zasobów ogranicza do oceny ryzyka zagrożenia i przygotowania się na niego. Takie podejście do wdrażania narzędzi może okazać się zgubne. Cyberbezpieczeństwo nie powinno się bowiem ograniczać do „wykrywania”. Zapora sieciowa to rozwiązanie, które pozwoli poszerzyć narzędzia stanowiące o bezpieczeństwie IT o elementy skutecznie powstrzymujące ataki. Jest to istotne, ponieważ każda firma potrzebuje strategii skupionej na zapobieganiu zagrożeniom. Jej urzeczywistnieniem jest firewall do firmy blokujący zagrożenia zanim przenikną one do sieci.

Zapory sieciowe to wciąż pomijany element zabezpieczeń

Według raportu Spiceworks 2020 State of IT Report: Budget and Tech Trends, wiele firm zwiększa budżety na zabezpieczenia IT. Jednak tylko 4% pieniędzy przeznaczonych jest na zabezpieczenie routerów, sieci bezprzewodowych i zapór sieciowych. Z danych tych wynika jednoznacznie, że bezpieczeństwo sieci nie jest postrzegane jako priorytet. Firmy nie są świadome, że wykorzystanie narzędzia do zabezpieczenia połączenia internetowego i urządzeń do niego podłączonych zapobiega atakom, zanim do nich dojdzie.

Problemem jest również powszechne przekonanie, że prewencja zagrożeń wymaga kadry specjalistów, wielkich nakładów finansowych oraz dostępu do zaawansowanej infrastruktury. Jest ono jednak błędne. Istnieją efektywne rozwiązania – zapory sieciowe, systemy UTM, których wdrożenie jest proste oraz korzystne cenowo. Narzędzia te pozwalają budować strategię bezpieczeństwa opartą na wykrywaniu i prewencji zagrożeń, co umożliwia skuteczną walkę z włamaniami do sieci.

firewall

Korzyści z zastosowania zapory sieciowej nowej generacji

1. Precyzyjna kontrola nad dostępem do stron i aplikacji

Jedną z funkcji firewalla jest możliwość ograniczenia dostępu do portali internetowych. Służyło to zblokowaniu stron internetowych, które mogły obniżać produktywność pracowników. Zapory sieciowe starszej generacji nie pozwalały konfigurować widoczności stron i aplikacji. Stwarzało to pewne problemy w środowisku pracy. Ograniczenie dostępu do mediów społecznościowych mogło być korzystne w przypadku większości osób zatrudnionych, ale zakłócało pracę zespołu marketingu, który stale korzysta z Facebooka lub LinkedIna.

Nowoczesna zapora sieciowa do firmy rozwiązuje ten problem. Precyzyjne zarządzanie prawami użytkowników pozwala ograniczyć dostęp do niektórych części aplikacji. Pracownik może mieć zatem możliwość zalogowania się do Facebooka, przy jednoczesnym braku możliwości odtwarzania filmów umieszczonych na portalu.

2. Ochrona i zapobieganie zagrożeniom

Niewystarczająca elastyczności w kwestii zarządzania dostępem do stron i aplikacji webowych jest także zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Brak możliwość przypisania dostępu konkretnym użytkownikom sprawia, że wiele przedsiębiorstw nie stosuje żadnych ograniczeń korzystania z krytycznych zasobów. Takie podejście może być przyczyną m.in. naruszenia danych.

Firewall nowej generacji lepiej chroni użytkowników, dzięki możliwości wykrywania zagrożeń na stronach internetowych i w aplikacjach webowych. Co ważne, w czasie rozpowszechniania się rozwiązań chmurowych zapory sieciowe pozwalają konfigurować parametry sieci. Dzięki temu administrator może dostosować jej przepustowość do aktualnych potrzeb pracowników. Ma to znaczący wpływ na wydajne wykonywanie obowiązków zawodowych.

3. Monitoring urządzeń

Śledzenie użytkowników za pomocą adresów IP od dawna jest nieefektywne. Nowoczesne zapory sieciowe do firm pozwalają wyszukiwać urządzenia według nazw użytkowników, którzy z nich korzystają. Jest to bardzo istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę, że rośnie liczba sprzętu IoT w środowisku pracy. Niestety, ochrona Internetu Rzeczy pozostaje kwestią drugorzędną. Rodzi to wiele niebezpieczeństw, ponieważ urządzenia IoT mogą stać się bramą, przez którą hakerzy włamią się do sieci.

4. Pracownicy zdalni

Popularyzacja modelu pracy zdalnej stawia przed światem biznesu nowe wyzwanie. Użytkownicy wykonujący swoje obowiązki w rozproszonych lokalizacjach wymagają dodatkowej polityki bezpieczeństwa. Profesjonalne zapory sieciowe dla firm pozwalają na ochronę sieci wielu punktów końcowych połączonych ze sobą w różnych miejscach. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą rozwijać się zgodnie z najnowszymi trendami bez konieczności podejmowania kompromisów w zakresie cyberbezpieczeństwa.

5. Prosta infrastruktura zabezpieczeń

Zabezpieczenie firmy nie musi wiązać się z rozbudową architektury IT oraz dużymi nakładami finansowymi. Nowoczesne firewalle dbają o wiele elementów ochrony, dzięki czemu nie ma konieczności instalowania dodatkowych komponentów.

Skuteczna zapora sieciowa składa się z:

• Ochrony antywirusowej

• Filtrowania spamu

• Nadzorowania zasobów sieciowych

• Filtrowania aplikacji

Untangle NG Firewall – skuteczna ochrona firmowej sieci

Cyberataki i naruszenia danych sprawiają, że działy IT wciąż poszukują skutecznych i innowacyjnych sposobów na ochronę swoich zasobów. Strategie bezpieczeństwa kładą nacisk na wykrywanie nieautoryzowanego dostępu do sieci i podejrzanych działań. Jednak powstrzymywanie zagrożeń i minimalizowanie ich wpływu na działanie przedsiębiorstwa to za mało. Nie należy zapominać o stworzeniu środowiska, które będzie zapobiegać atakom. Firewall oraz systemy UTM to rozwiązania, które wzmocnią bezpieczeństwo sieci poprzez dodanie kolejnej warstwy ochrony. Zaimplementowanie środków zapobiegawczych w postaci zapory sieciowej Untangle umożliwi zmniejszenie ryzyka wystąpienia cyberataku, podniesie poziom cyberbezpieczeństwa oraz pozwoli zaoszczędzić pieniądze wydawane na radzenie sobie ze skutkami kryzysu cybernetycznego.

5/5 - (2 votes)