zabezpieczenie-wifi

Zabezpieczenie sieci WiFi – 10 sposobów na poprawę bezpieczeństwa w firmie

Wydajna sieć bezprzewodowa jest dzisiaj elementem każdego środowiska pracy. Jej obecność w biurach stała się tak powszechna, że nie zawsze dostęp do połączenia bezprzewodowego jest odpowiednio zabezpieczony. Może prowadzić to do naruszenia danych, a nawet zaburzyć sprawne działanie przedsiębiorstwa. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak zabezpieczyć sieć bezprzewodową przed atakami hakerów.

Nadaj silne hasło chroniące sieć bezprzewodową

Bardzo często konfiguracja routerów polega jedynie na pierwszym uruchomieniu. Tuż po nim urządzenie jest zapominane, a działy IT skupiają się na innych, pozornie bardziej krytycznych elementach infrastruktury.

Okazuje się jednak, że routery i modemy mogą być bramą dostępową do sieci i podłączonych do niej punktów końcowych. Dlatego podstawową praktyką, która pozwala zabezpieczyć sieć Wi-Fi, jest zmiana domyślnego hasła na takie, które będzie wyzwaniem dla cyberprzestępców. Jest to bardzo ważne, ponieważ fabryczne dane logowania najczęściej znajdują się na spodzie routera.

Przyjmuje się, że poświadczenie powinno składać się z kombinacji 12 znaków. Musi ono zawierać litery, cyfry, a także symbole – dzięki czemu sieć wifi będzie mniej narażona na ataki.

zabezpieczenie-wifi

Zmień identyfikator SSID sieci WiFi

SSID to nazwa sieci bezprzewodowej, która jest wysyłana do urządzeń w pobliżu. Dzięki temu użytkownicy dowiadują się, z którą siecią bezprzewodową mają się połączyć. Producenci zazwyczaj ustawiają domyślne identyfikatory SSID dla swoich routerów. Warto je zmienić, ponieważ zdradzają one model urządzenia. Znajomość tych parametrów pozwala w łatwy sposób odkryć nazwy logowania. Przedsiębiorstwa, które zastanawiają się, jak zabezpieczyć sieć bezprzewodową powinny zmienić domyślne identyfikatory routera, co znacznie zmniejszy ryzyko ataku.

Zmiana nazwy SSID nie może być jedynym elementem, na którym budowane jest bezpieczeństwo sieci. Jego modyfikacja pozwala jednak na zniechęcenie hakerów szukających łatwego celu. Router z niestandardowym identyfikatorem SSID oznacza, że sieć firmowa jest bezpieczniejsza niż inne routery w okolicy.

Aktualizuj oprogramowanie routera

Regularne instalowanie poprawek dla oprogramowania jest ważnym sposobem na zabezpieczenie sieci bezprzewodowej. Warto regularnie odwiedzać stronę deweloperów, aby na bieżąco pobierać łatki pokrywające luki w oprogramowaniu.

Istnieją również narzędzia, które automatycznie wyszukują dostępne aktualizacje i przeprowadzają je według harmonogramu ustalonego przez użytkownika. W ten sposób oprogramowanie zabezpieczające – zapory ogniowe, programy antywirusowe, systemy zapobiegające włamaniom są regularnie aktualizowane. W ten sposób mogą one wydajnie zabezpieczać sieć, chroniąc ją przed najnowszymi zagrożeniami.

Zabezpieczenie sieci bezprzewodowej przez Firewall

Firewall monitoruje ruch internetowy pod kątem szkodliwych treści oraz złośliwego oprogramowania. Nie wszystkie routery posiadają wbudowane zapory ogniowe. Warto upewnić się czy ochrona jest aktywna. Jeśli nie, to należy ją bezzwłocznie zaimplementować i zabezpieczyć router.

Na rynku istnieją też rozwiązania nowszej generacji, które pozwalają na konfigurowanie dozwolonych działań oraz zarządzanie dostępem dla ruchu przychodzącego oraz wychodzącego. To skuteczny sposób na to, jak zabezpieczyć sieć wifi, jednocześnie optymalizując sposób korzystania z połączenia internetowego.

Włącz szyfrowanie sieci bezprzewodowej (WPA2)

WPA2 to protokół bezpieczeństwa, z którego korzystają wszystkie certyfikowane urządzenia wifi. Jest to sposób na szyfrowanie danych, który uniemożliwia ochronę poufnych informacji, które są przesyłane przez internet.

Autoryzowanym użytkownikom warto przypisać klucze i loginy do sieci wifi. Jeśli urządzenia zostaną zgubione, skradzione lub pracownik odejdzie z firmy, administrator cofa dostęp do sieci. Dzięki temu maleje ryzyko naruszenia danych.

Włączenie szyfrowania sieci jest możliwe z poziomu ustawień routera. Może się okazać, że niektóre urządzenia korzystają z protokołów WEP (Wired Equivalent Privacy), które są łatwiejsze do zhakowania. W takich przypadkach konieczne jest kupienie nowego sprzętu, zgodnego z protokołami bezpieczeństwa WPA2 lub najnowszego standardu WPA3.

Wyłącz Wi-Fi Protected Setup (WPS)

Routery z włączoną funkcją WPS ułatwiają podłączanie urządzeń do sieci. Kod PIN i przycisk WPS pozwala w łatwy sposób uzyskać dostęp do internetu. Zabezpieczenie sieci wi-fi w ten sposób wymaga wyłączenia opcji prostego logowania w ustawieniach routera. Zwłaszcza jeśli sprzęt stoi w miejscu, które jest dostępne dla wielu osób trzecich.

Ręcznie skonfiguruj protokół hosta (DHCP)

Serwery DHCP automatycznie przypisują unikalne adresy IP do każdego urządzenia, które łączy się z siecią. Wadą automatycznego nadawania IP jest brak kontroli nad urządzeniami, które podłączają się do Twojej sieci.

Właściwie każdy użytkownik mający zasięg sieci może uzyskać do niej dostęp. Zabezpieczenie sieci bezprzewodowej wymaga zatem ręcznego przypisywania adresów IP oraz monitoringu sprzętu połączonego z internetem. W ten sposób połączenie nie stanie się bramą, przez którą do firmy może wejść złośliwe oprogramowanie.

Oddziel dostęp do sieci firmowej Wi-Fi

W wielu przedsiębiorstwach można spotkać jedną sieć, do której mają dostęp pracownicy i klienci. To prosta droga do cyberprzestępstwa. Użytkownicy mający dostęp do sieci, mogą w łatwy sposób wykraść słabo zabezpieczone pliki. Stworzenie oddzielnego połączenia dla osób trzecich skutecznie zmniejsza ryzyko ataku oraz pozwala chronić firmowe zasoby.

Wdrożenie sieci biznesowej, do której mają dostęp zarówno pracownicy, jak i społeczeństwo, jest receptą na katastrofę. Każdy będzie mógł zdobyć dostęp do Twoich systemów i przeprowadzić szeroki wachlarz ataków. Tworząc oddzielną sieć gościnną, możesz zapobiec nieupoważnionym osobom na natknięcie się na Twoje najbardziej wrażliwe zasoby.

Przechowuj routery w bezpiecznym miejscu

Jak poprawić zabezpieczenia sieci bezprzewodowej? Zadbać o urządzenia lokalne. Komponenty fizyczne infrastruktury mogą być elementem, szczególnie narażonym na niebezpieczeństwo. Routery i punkty dostępu (Access Pointy) posiadają przyciski służące do resetowania, które przywracają domyślne ustawienia. W ten sposób osoba trzecia może również usunąć wprowadzone protokoły bezpieczeństwa.

Dobrym sposobem ochrony firmy przed zagrożeniami fizycznymi jest zablokowanie komponentów infrastruktury sieciowej w szafach biurowych. Warto także zainstalować dodatkowe systemy nadzoru, co pozwoli chronić krytyczną lokalizację.

Usuń nieautoryzowane punkty dostępu

Kolejnym problemem powiązanym ze sprzętem fizycznym są punkty dostępu instalowane przez pracowników bez zgody działu IT. Zwykle pracownicy działając w dobrej wierze, chcą poprawić jakość i dostępność połączenia internetowego. Nieautoryzowane punkty dostępu spełniają swoją funkcję, jednak nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń, przez co są wrażliwe na ataki hakerów.

Zmniejszenie zagrożenia jest możliwe poprzez audyt infrastruktury odpowiedzialnej za firmową sieć wifi oraz wdrożenie jednolitych zabezpieczeń na terenie całego przedsiębiorstwa.

Jak zabezpieczyć sieć bezprzewodową? Postępuj procesowo

Bezpieczeństwo naszej sieci na terenie biura to element, który jest traktowany drugoplanowo. Rodzi to ryzyko zagrożenia atakiem. Podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa jest możliwe tylko wtedy, gdy zostaną wyeliminowane wszystkie słabe punkty sieci wifi.

W tym celu konieczny jest audyt dotychczasowych zabezpieczeń oraz zaplanowanie zmian. Warto do tego procesu zatrudnić specjalistów, którzy kompleksowo poprawią ochronę sieci. Skontaktuj się z nami, aby umówić się na darmową konsultację i skutecznie poprawić poziom cyberbezpieczeństwa w Twojej firmie.

5/5 - (4 votes)