firewall-do-firmy

Co to jest firewall? Jaki firewall wybrać do firmy?

Zapora sieciowa – narzędzie kryjące się także pod nazwą Firewall, to nic innego jak oprogramowanie, w dużym skrócie odpowiadające za ochronę sieci komputerowej, hosta, a także systemu operacyjnego przed hakerami. Firmy i przedsiębiorstwa powinny objąć szczególną uwagą zastosowanie tego rozwiązania w obszarze swojej infrastruktury IT – to pracownicy, którzy na co dzień obcują z komputerem, są najbardziej narażeni na cyberzagrożenia i ataki.

Dobrze skonfigurowana zapora sieciowa odpowiada za skuteczną filtrację niezabezpieczonych połączeń z zewnątrz, ochraniając tym samym urządzenie przed wpływem szkodliwych wirusów i stanowi eliminuje każde potencjalne zagrożenie. Jak wybrać najlepszą dla firmy opcję, aby stale dbać o jej cyberbezpieczeństwo? Zacznijmy od kilku słów wstępu.

Jak działa firewall?

Ważną funkcją zapory sieciowej jest dokładna analiza ruchu przychodzącego na podstawie ustalonych wcześniej reguł i filtrowanie aktywności pochodzących z niezabezpieczonych lub podejrzanych źródeł. Taka zasada działania oparta jest na technologii Stateful Packet Inspection (SPI). Dzięki temu stan wszystkich połączeń przychodzących jest stale analizowany i weryfikowany, a pakiety mogą zostać przepuszczone lub odrzucone na podstawie dostarczonych informacji.

Przed czym chroni firewall?

Z pewnością każdy użytkownik komputera spotkał się z terminami malware i ransomware, lecz nie każdy jest świadomy tego, jak szkodliwymi programami mogą być. Są to realne zagrożenia dla naszego systemu i sieci, a konsekwencje związane z ich obecnością na komputerze, mogą okazać się uciążliwe i bardzo kosztowne. Czym właściwie są wyżej wspomniane wirusy i jakie działania podejmują?

Rodzaje zagrożeń przed którymi chroni firewall

Malware – grupa programów o zróżnicowanej funkcji, które atakując, będą dążyły do uszkodzenia systemu, skasowania danych, zablokowania komputera, czy zasypywania uciążliwymi reklamami. Złośliwe oprogramowanie rozprzestrzenia się na za pomocą Internetu, gdzie narażona na atak jest szeroka gama nieświadomych zagrożenia użytkowników.

Ransomware – oprogramowanie, które ogranicza dostęp do systemu, szyfruje pliki na urządzeniu i wymaga zapłacenia okupu, aby blokada została zniesiona. W tym przypadku, wirus również rozprzestrzenia się w Internecie – może dostać się do komputera poprzez przeglądarkę lub zainfekowaną w ten sposób platformę.

Ataki DDOS – groźnie ataki, których celem jest zablokowanie usługi online. Działają one w ten sposób, że wysyłają one ogromną ilość zapytań lub zwiększają ruch sieciowy. Powoduje to, że system zawiesza się i jest niedostępny czego skutkiem może być późniejsze niestabilne działanie lub utrata danych.

Nie są to jednak jedyne zagrożenia, z jakimi może spotkać się użytkownik Internetu. Równie groźną metodą cyberataku jest phishing. Jest to sposób na zdobycie informacji osobistych, takich jak: loginy, hasła, numery kont bankowych, dane wrażliwe, poprzez wysyłanie fałszywych e-maili lub przekierowywanie na niezabezpieczone strony internetowe.

Zagrożenia związane z brakiem zapory sieciowej

Brak firewall oznacza, że pracownik firmy oprócz ryzyka atakiem wirusów musi liczyć się z innymi zagrożeniami, takimi jak:

  • Otwarty dostęp, który wiąże się z brakiem możliwości wykrycia nadchodzących ataków;
  • Utracenie lub naruszenie danych, co pozwala na przejęcie kontroli nad urządzeniem lub siecią i w konsekwencji usunięcie, czy przejęcie przez hakerów istotnych danych;
  • Awarie sieci, będące konsekwencją zaszyfrowania i zamknięcia przez hakerów sieci. Próba jej odzyskania może wymagać dużo nakładu pracy, czasu i pieniędzy.
haker przy laptopie ciemne tło

Czym jest NGFW i czy warto go zastosować?

Ponieważ aplikacje mają coraz większy wpływ na to, co dzieje się w sieci, warto zastosować tzw. bramy UTM, czyli Firewalle Nowej Generacji (NGFW). Monitoruje i kontroluje on ruch sieciowy, pod kątem tego, jak zachowują się aplikacje, dzięki zastosowaniu reguł filtrowania zarówno w warstwie sieciowej, jak i w pakietach warstwy aplikacji. Dodatkowo, w Next Generation Firewall administrator ma możliwość kontrolowania wszelkich danych, a także definiowania ustawień dla nazw konkretnych użytkowników lub grup użytkowników. Zapewnia to pełną przejrzystość, z uwagi na pozbycie się w raportach mylących adresów IP, czy nazw hostname.

Czy warto korzystać z firewall we firmie?

W przypadku firm oraz przedsiębiorstw odpowiedź jest oczywista, ponieważ są one bardziej narażone na ataki z zewnątrz i przede wszystkim masowe kradzieże danych. Zapora sieciowa firewall to istotne narzędzie dla organizacji, które chcą zapewnić bezpieczeństwo w obszarze swojej infrastruktury IT. Odrębny program firewall to niewątpliwie bardziej profesjonalne rozwiązanie od zapory sieciowej wbudowanej w pakiet antywirusowy.

Jaki firewall wybrać?

W przypadku komputerów osobistych i sieci domowych wystarczające będzie zastosowanie zapory programowej, która jest wbudowana w system operacyjny. Dla firm jednak, lepszą opcją będzie zapora sprzętowa, która jest samodzielnym urządzeniem z dedykowanym procesorem, pamięcią oraz systemem operacyjnym.

Jak wybrać firewall do firmy?

Kluczowe przy wyborze najlepszego rozwiązania do ochrony sieci firmowej jest zapoznanie się z kilkoma kwestiami, które klasyfikują zapory ogniowe. Ważne jest, aby firewall z którego będziemy korzystać, był w pełni optymalny do naszej działalności.

zapora sieciowa firewall

Typ zapory sieciowej

W przypadku firm i rozbudowanych środowisk korporacyjnych warto zastosować firewall sprzętowy lub NGFW. Zapora programowa z reguły stosowana jest na komputerach prywatnych i w sieciach domowych. Ostateczny wybór jest ściśle uzależniony od tego, jak wygląda firmowa sieć, na jakich danych operują pracownicy i jaki poziom zabezpieczeń jest wymagany.

Dostępne zabezpieczenia w zaporze sieciowej

Zapora sieciowa powinna w zamyśle zapewniać ochronę sieci, ale nie tylko. Z założenia zabezpieczenie firmowej sieci powinno być kompleksowe – dobre systemy do ochrony przed wirusami łączą w sobie właściwości m. in. zapory sieciowej, ochrony antywirusowej, antyspamowej, filtrowania stron internetowych oraz zabezpieczenia przed cyberatakami.

Łatwość konfiguracji i obsługi firewall

Zapory sprzętowe są na ogół łatwiejsze w konfiguracji. W przypadku NGF, za sprawą wykorzystywanego interfejsu GUI, obsługa narzędzia jest niezmiernie łatwa do przyswojenia.

Cena firewall

Duże znaczenie ma w tym wypadku kwestia indywidualnych priorytetów firmy, dotycząca oferowanych przez dane narzędzia zabezpieczeń. W przypadku profesjonalnego zastosowania firmowego lepiej wybrać rozwiązanie z nieco wyższej półki cenowej, które zagwarantuje lepszą ochronę i szerszą funkcjonalność.

Co to jest firewall w chmurze?

Firewall w chmurze jest niczym innym jak standardowy firewall, stworzony z myślą o zabezpieczeniu danych na serwerach chmurowych. Filtruje on wszystkie wchodzące do sieci dane, by zapobiec przed ewentualnymi atakami hakerskimi. Zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, dokładnie tak, jak zapory sieciowe działające w sieci lokalnej.

Jak działa zapora sieciowa nowej generacji?

Untangle to łatwy w obsłudze system zapory sieciowej, który zapewni przedsiębiorstwu odpowiednią ochronę przed cyberatakami i kradzieżą danych. Jest to rozwiązanie dla firm, którym zależy na najwyższym poziomie bezpieczeństwa IT, niezależnie od wielkości organizacji.

Untangle NG Firewall oferuje szeroki zakres rozbudowanych funkcji, umożliwiających wgląd do ruchu sieciowego, filtrujących treści oraz zapewniających zaawansowaną ochronę przed zagrożeniami.

Kompleksowe zabezpieczenie w sieciach firmowych

Kluczowa funkcja zapory ogniowej odpowiadająca za pełną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, wirusami, phishingiem, czy próbami włamania i kradzieży danych.

Dogłębna i wnikliwa analiza

Możliwość stałego monitorowania sieci, za sprawą raportów generowanych na bieżąco. Oprócz tego, program oferuje konfigurowalne alerty wyświetlane w czasie rzeczywistym, informujące kiedy wchodzą nieznane i podejrzane pakiety sieciowe.

Możliwość blokowania niechcianych stron i aplikacji

Pozwala na pełną kontrolę nad ruchem sieciowym, poprzez dokładną identyfikację tysięcy popularnych aplikacji: sieci społecznościowych, strumieniowania wideo, udostępniania plików itp. Kontrola aplikacji zapewnia rozwiązanie problemów z wydajnością, ograniczeniami przepustowości.

Zdalne zarządzanie

Dedykowana aplikacja mobilna umożliwia stały dostęp do wszystkich danych, w każdym momencie, co pozwala na stałą kontrolę nad użytkownikami systemu.

Konfiguracja połączeń VPN

Funkcja pozwalająca na wsparcie pracy zdalnej poprzez uzyskanie dostępu do zasobów firmy, a jednocześnie chroniąca przed bezpośrednim dostępem do Internetu, gdzie użytkownik narażony jest na wirusy i cyberataki.

Doskonała łączność i wydajność

Untangle zapewnia pełną wydajność sieci i optymalną przepustowość dla krytycznych aplikacji umieszczonych w firmowej chmurze.

Wsparcie w konfiguracji NG Firewall

Jako Securivy – jedyny autoryzowany partner Untangle w Polsce, jesteśmy w stanie pomoc dostosować NG Firewall do potrzeb biznesu, zapewnić firmie dobranie ochrony adekwatnej do potrzeb oraz zarządzać Twoim urządzeniem.

Untangle – zapora sieciowa dla firm

Dlaczego klienci wybierają rozwiązanie Firewall NG? Zapora firewall została stworzona z myślą nie tylko o rozbudowanych firmach, ale także o małych i średnich przedsiębiorstwach z ograniczonymi zasobami informatycznymi. Stale wspiera klientów w miarę wzrostu ich potrzeb i rozwoju firmy, dzięki elastycznemu procesowi wdrażania i licencjonowania, tak aby firma mogła stale rozwijać format swoich zabezpieczeń.

5/5 - (2 votes)