Jak Rozwiązaliśmy Problem Techniczny Webinaru dzięki Ekran System – Case Study na przykładzie wewnętrznego zdarzenia

Zarys sytuacji

Na nasz zaplanowany z wyprzedzeniem webinar pt. Jak uzyskać zgodność z NIS2? Wypełnianie luk w systemie ochrony firmy wraz z Ekran System (16.05.2024, godz. 10:00), zarejestrowało się ok. 40 osób. W momencie rozpoczęcia spotkania, zauważyliśmy jednak bardzo niewielką liczbę osób, które dołączyły. Początkowo nie wiedzieliśmy, co może być konkretnym powodem. Minęła zaledwie chwila, gdy zaczęliśmy otrzymywać wiadomości od zarejestrowanych osób z informacją, że nie mogą dostać się na prelekcję poprzez udostępniony link.

Zdecydowaliśmy się przeprowadzić spotkanie dla kilku osób, którym udało się dołączyć, jednak tuż po wydarzeniu postanowiliśmy rozwiązać błąd techniczny. Z pomocą przyszedł nam Ekran System – rozwiązanie dedykowane monitorowaniu komputerów służbowych w celach zabezpieczania infrastruktury, jednak szerokie możliwości jakie zapewnia pozwoliły nam na dotarcie do źródła problemu. Poniżej przedstawiamy ścieżkę dotarcia do rozwiązania.

Proces analizy

Po webinarze, nasz zespół przeszedł wspólnie przez analizę sytuacji i szybko doszliśmy do wniosku, że powodem problemów technicznych był nieprawidłowy link do spotkania, przesłany do uczestników drogą mejlową. Dzięki wdrożeniu rozwiązania Ekran System w naszej organizacji, mogliśmy szczegółowo prześledzić procesy na przestrzeni kilku miesięcy.

W zakładce Nagrane sesje (1), mamy dostęp do zarejestrowanej pracy całego zespołu. Nagrań jest dość sporo – aż 1083 (2), więc analiza każdego z nich zajęłaby mnóstwo czasu. Na szczęście Ekran System zapewnia opcję pola Szukaj (3), gdzie mogliśmy wkleić problematyczny link. Dzięki temu Ekran System przefiltrował nasze sesje i wyodrębnił spośród nich 3, podczas których został użyty nieprawidłowy link.

Kontekst

Aby dotrzeć do źródła problemu, musieliśmy prześledzić pierwsze nagranie (1), na którym omawiany link został użyty.

Mogliśmy wykorzystać ponownie okno wyszukiwania (2), jednak nie było to konieczne. Link od razu rzucił się w oczy (3), a dzięki rejestracji obrazu mieliśmy możliwość natychmiastowo rozpoznać, w którym miejscu doszło do błędnego działania (4).

Winnym okazał się proces organizacji webinaru, w którym nie zostało uwzględnione skąd należy pozyskać link, który następnie jest rozsyłany do uczestników zarejestrowanych poprzez formularz. Członek naszego zespołu, przygotowując materiały do wydarzenia, nie mogąc znaleźć tej informacji, samodzielnie wygenerował link poprzez formularz rejestracyjny. Jak się okazało, był to indywidualny i spersonalizowany link, który umożliwia włączenie się do webinaru zaledwie jednej osobie z maksymalnie trzech urządzeń. Tym samym jedynie 3 osoby mogły dołączyć do naszej prelekcji.

Podsumowanie i wnioski

Wykrycie luki w naszym procesie organizacji okazało się możliwe wyłącznie dzięki Ekran System. Jesteśmy zgodni co do tego, że w innym przypadku dotarcie do sedna problemu zajęłoby nam znacznie więcej czasu, a przede wszystkim nie mielibyśmy gwarancji co do skuteczności naszych działań w jego eliminacji.

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego narzędzia, jesteśmy w stanie poprawić proces na przyszłość i mieć pewność, że podobna sytuacja się nie powtórzy.

Sprawdź na przykładzie własnej firmy, jakie korzyści płyną z wdrożenia Ekran System!

5/5 - (5 votes)