SD-WAN-korzysci

4 korzyści z wykorzystania technologii SD-WAN

Przez ostatni rok liczba złośliwych emalii wykorzystywanych do cyberprzestępstw wzrosła o 600% – wynika z danych, które przekazała podsekretarz generalna ds. rozbrojenia ONZ Izumi Nakamitsu. Ma to związek z rosnącą rolą Internetu, wykorzystywanego do sprawnego zarządzania pracownikami. Zabezpieczenie danych i aplikacji, z których korzystają przedsiębiorstwa to nie jedyne wyzwanie, które stoi dziś przed światem biznesu. Równie ważne jest przeniesienie do sieci kluczowych dla działania firmy procesów. Odpowiedzią na aktualne potrzeby podmiotów gospodarczych jest technologia SD-WAN, która posiada wiele usprawnień w stosunku do typowych łączności sieciowych. 

Czym jest SD-WAN?

SD-WAN to nowej generacji architektura sieciowa, zapewniająca wysoką wydajność aplikacji w oddziałach, na obrzeżach sieci WAN. Pozwala to firmie na szybki i prosty dostęp do aplikacji znajdujących się w chmurze. Technologia SD-WAN rezygnuje z usług MPLS i pozwala na tworzenie własnych sieci, które są bezpośrednio połączone z Internetem. Rozwiązanie SD-WAN jest odpowiedzią na rosnące potrzeby użytkowników sieci WAN, pozwalającą na jej modernizację. 

Dzięki SD-WAN użytkownik zyskuje możliwość połączenia się z dowolną aplikacją, niezależnie czy będzie się ona znajdywała w chmurze, czy w centrum danych. Technologia pozwala w inteligentny sposób określić, która ze ścieżek będzie najlepszym rozwiązaniem dla połączenia z aplikacją pod względem wydajności. Ruch jest kierowany bezpośrednio – pliki nie są przesyłane przez MPLS tak, jak do tej pory, co zdecydowanie usprawnia cały proces.  

sd-wan-schemat

Korzyści płynące z wykorzystania SD-WAN to: 

1. Optymalne wykorzystanie połączenia internetowego

Trudno realizować obowiązki pracownicze, gdy sieć jest przeciążona. SD-WAN pozwala na monitorowanie wydajności łącza oraz inteligentne zarządzanie ruchem. Architektura ta redukuje wąskie gardła i opóźnienia, które zakłócają wykonywanie zadań. Administrator sieci może nadać aplikacjom priorytet oraz wyznaczyć pasma, uwzględniając potrzeby użytkowników sieci. Co równie ważne, konfigurację połączenia można łatwo zmienić, tak aby przedsiębiorstwo mogło w pełni wykorzystać potencjał usługi. 

2. Obniżenie kosztów

Poprawa wydajności Internetu nie wymaga kosztownych modernizacji infrastruktury sieciowej. Dzięki scentralizowanemu zarządzaniu oraz prostemu wdrażaniu nowych użytkowników, firma nie musi zatrudniać specjalistów IT zajmujących się konfiguracją i utrzymaniem jakości połączenia. Optymalizacja istniejących zasobów i nadanie priorytetów krytycznym aplikacjom pozwala podnieść szybkość łącza bez ponoszenia dodatkowych kosztów. 

3. Bezpieczna praca

Ochronę przed zagrożeniami w technologii WAN zapewniał transfer ruchu przez centrum danych. To sprawiało, że szybkość przesyłania informacji między oddziałami była niewystarczająca dla przedsiębiorstw o rozproszonej strukturze. Standard SD-WAN korzysta z wbudowanej zapory sieciowej, dzięki czemu przepływ danych jest nie tylko szybki, ale też bezpieczny.

4. Niezawodność

Przedsiębiorcy cenią sobie bezawaryjne rozwiązania. Stabilne połączenie z Internetem jest kluczowe dla efektywnego prowadzenia biznesu. Zapewnia je architektura SD-WAN, ponieważ w razie problemów jednego pasma sieci urządzenia wybierają inną ścieżkę ruchu. Ponadto za sprawą inteligentnego kierowania zasobami sieciowymi pracownicy nie muszą się martwić o spowolnienie działania najważniejszych aplikacji. 

Nowoczesny biznes potrzebuje innowacji

Untangle SD-WAN Router to rozwiązanie rekomendowane przez ekspertów. Narzędzie pozwala zadbać o jakość ruchu sieciowego i bezpieczny dostęp do serwerów. Częścią oprogramowania jest firewall, który filtruje niebezpieczne aplikacje, adresy URL, hosty – co pozwala na ochronę przed cyberzagrożeniami. 
Untangle SD-WAN Router pozwala podnieść wydajność sieci oraz usprawnić działanie firm, których struktury są rozproszone. Zapewnia również ich pracownikom lepsze doświadczenia związane z korzystaniem z dobrze zoptymalizowanych pasm internetowych. Skontaktuj się z naszymi ekspertami, aby poznać więcej korzyści z modernizacji sieci do standardu SD-WAN. 

5/5 - (2 votes)