Jak zwiększyć cyberbezpieczeństwo?

Okazuje się, że wciąż niewiele firm szuka odpowiedzi na pytanie, jak dbać o cyberbezpieczeństwo. Istnieje powszechne przekonanie, że to duże korporacje, a nie małe przedsiębiorstwa są celem ataku hakerów. Z tego też powodu niewiele organizacji wystarczająco poważnie traktuje cyberbezpieczeństwo. Jak się chronić? To pytanie pada najczęściej, kiedy dojdzie już do utraty danych. Zapobieganie takim incydentom jest możliwe dzięki przestrzeganiu kilku zasad. Poniższy tekst pozwoli Ci dowiedzieć się jak zwiększyć cyberbezpieczeństwo.

Cyberbezpieczeństwo – co to jest?

Nie ma jednego zdania, które precyzyjnie określa czym jest cyberbezpieczeństwo. Definicja najczęściej określa je jako szereg technik i procesów, które mają zmniejszyć przestrzeń podatną na ataki hakerów. W tym celu stosuje się rożne praktyki oraz strategie, które pozwalają zwiększyć cyberbezpieczeństwo. Metody ochrony firmy przed zagrożeniami sieciowymi są podobne dla każdego przedsiębiorstwa. Jednak uzyskanie właściwych efektów będzie zależało od tego, jakie konkretnie kroki podejmie organizacja w tym kierunku. Zastanawiając się, jak dbać o cyberbezpieczeństwo trzeba mieć na uwadze, że jest to proces ciągłego doskonalenia technik i strategii ochrony zasobów wewnętrznych.

Jak dbać o cyberbezpieczeństwo?

Zanim firma rozpocznie wdrażanie odpowiednich rozwiązań, należy dokonać audytu słabych punktów, obniżających cyberbezpieczeństwo. Jak się chronić przed atakami przestępców? Przede wszystkim tworząc politykę przestrzegania konkretnych zasad. Istotne jest również przeszkolenie pracowników, dzięki czemu będą oni potrafili rozpoznawać zagrożenia oraz reagować w przypadku ich wystąpienia. Jest to etap, od którego należy zacząć działania, gdy zastanawiamy się, jak zwiększyć cyberbezpieczeństwo w firmie. Należy bowiem pamiętać, że narzędzia wspierające ochronę zasobów przedsiębiorstwa nie będą działały skutecznie, kiedy kadra będzie popełniać błędy prowadzące do nadużyć.

Cyberbezpieczeństwo – rodzaje zagrożeń

1. Bezpieczeństwo aplikacji

Zabezpieczenie krytycznych aplikacji to podstawowy środek zapobiegawczy, pozwalający wymiernie podnieść cyberbezpieczeństwo. Co to jest? Chodzi o eliminacje zagrożeń, które mogą pojawić się podczas korzystania z programów ułatwiających realizacje obowiązków zawodowych.

Do ochrony aplikacji stosuje się następujące rozwiązania:

  • Antywirusy

Programy antywirusowe pozwalają na skanowanie pakietów instalacyjnych i ocenę zagrożenia podczas wdrażania aplikacji. Jednak to nie jedyny sposób, aby chronić się przed malware. Przed zainstalowaniem złośliwego oprogramowania chroni wybieranie zaufanych dostawców i pobieranie plików ze sprawdzonych źródeł.

  • 2FA

Zmniejszenie prawdopodobieństwa włamania do krytycznych aplikacji można osiągnąć poprzez uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Polega ono na generowaniu drugiego składnika (pierwszym jest hasło), który jest niezbędny, aby uzyskać dostęp do aplikacji. Dzięki temu niemożliwe jest przejęcie kontroli nad programem, nawet jeśli haker jest w posiadaniu danych logowania.

Poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw stanowią luki znajdujące się w zainstalowanych aplikacjach. Regularna aktualizacja poprawek bezpieczeństwa jest sposobem, aby uchronić aplikacje przed nadużyciami. Śledzenie aktualizacji, którymi dzielą się deweloperzy jest sporym wyzwaniem, dlatego istnieją programy, które pozwalają na zarządzanie łatkami. Rozwiązania Patch Managment skanują firmową sieć w poszukiwaniu systemów i aplikacji, które wymagają aktualizacji oraz dają możliwość planowania ich przeprowadzenia.

Podczas korzystania z programów pracownicy popełniają błędy, które prowadzą do powstania luk bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest również kwestia zarządzania dostępem. Należy dbać o to, aby użytkownicy mieli prawa do korzystania wyłącznie z tych aplikacji, które są niezbędne do wykonywania obowiązków zawodowych. Taka polityka pozwala ograniczyć przestrzeń do nieświadomych i celowych nadużyć.

Źródło: https://dataprot.net/statistics/antivirus-statistics/

2. Bezpieczeństwo sieci

Ochrona sieci to kolejny kluczowy aspekt, który składa się na cyberbezpieczeństwo. Definicja bezpiecznego przedsiębiorstwa? Organizacja, której punkty końcowe połączone są siecią zabezpieczoną przed włamaniami. Jest to możliwe dzięki monitorowaniu ruchu i zagrożeń pojawiających się w czasie rzeczywistym. Bezpieczeństwo sieci podnosi się również poprzez wdrożenie procedur zapobiegających nieautoryzowanemu dostępowi, modyfikacjom oraz wykorzystaniu sieci.

Do ochrony połączenia internetowego wykorzystuje się następujące rozwiązania:

3. Bezpieczeństwo firmowej infrastruktury

Na poziom bezpieczeństwa składa się również ochrona baz danych, serwerów i punktów końcowych, które stanowią częsty cel hakerów. Dlatego powinno się z należytą starannością zadbać o:

  • eliminację luk w zabezpieczeniach
  • regularną aktualizację oprogramowania
  • wdrożenie zasady najmniejszego uprzywilejowania
  • budowanie świadomości nt. zagrożeń, na jakie może zostać narażony pracownik i zasoby firmy
  • monitorowanie instalowanych aplikacji i pobieranych plików

Konsekwentne podejście do ochrony kluczowej infrastruktury, stałe monitorowanie ryzyka wystąpienia incydentu to jedne z podstawowych elementów wskazywanych przez ekspertów, którzy odpowiadają na pytanie, jak dbać o cyberbezpieczeństwo.

4. Bezpieczeństwo w chmurze

Wielu przedsiębiorców uważa, że dane są bezpieczniejsze wtedy, gdy przechowywane są na fizycznych nośnikach znajdujących się w firmie. Specjaliści IT są innego zdania, wskazując wirtualną przestrzeń jako jeden ze sposobów, aby poprawić cyberbezpieczeństwo. Rodzaje zabezpieczeń jakie stosują usługodawcy, aby chronić zasoby znajdujące się pod ich kontrolą są coraz bardziej zaawansowane. Chmura pozwala zatem przeciwdziałać włamaniu się do danych firmy. Korporacje zarządzające serwerami dysponują także znacznie bardziej zaawansowaną technologią niż przedsiębiorstwa, których działalność nie jest prowadzona w obszarze usług IT.

Jak zwiększyć cyberbezpieczeństwo korzystając z zapisu w chmurze? Należy przede wszystkim wybierać oferty uznanych firm. Równie istotne jest regularne tworzenie kopii zapasowych i zarządzanie dostępem do danych znajdujących się w wirtualnej przestrzeni.

Cyberbezpieczeństwo – jak się chronić przed zagrożeniami?

1. Używaj silnych haseł oraz uwierzytelnienia wieloskładnikowego

Trudne poświadczenia to podstawa bezpieczeństwa każdej organizacji, dlatego warto zadbać o generowanie danych logowania, które będą unikalne. Ich tworzenie i zapamiętywanie pozwalają zautomatyzować popularne narzędzia zwane menadżerami haseł.

Potwierdzenie tożsamości użytkownika może odbywać się poprzez narzędzia umożliwiające weryfikację dwuetapową. Polega ona na logowaniu się przy użyciu hasła oraz klucza dostępu. W ten sposób nawet wyciek hasła nie spowoduje włamania. To bardzo skuteczny sposób na zadbanie o cyberbezpieczeństwo. Rodzaje weryfikacji dwuetapowej są różne. Logowanie może odbywać się za pomocą kodu wysłanego przez sms, wygenerowanego w aplikacji smartfona lub poprzez podłączenie klucza bezpieczeństwa. Bez względu na sposób potwierdzenia tożsamości jest to rozwiązanie, które jest proste do wdrożenia, intuicyjne i tanie.

2. Aktualizuj system i oprogramowanie

Nawet najlepsze zabezpieczenia będą posiadały luki, jeśli bazy zagrożeń będą nieaktualne. Starsze wersje programów pozwalają łatwiej włamać się do urządzenia, dlatego należy zadbać o to, aby regularnie wdrażać poprawki proponowane przez deweloperów. Najlepiej, aby aktualizacje obywały się automatycznie. Eliminacja czynnika ludzkiego umożliwia podniesienie poziomu bezpieczeństwa, bez obaw o błędy czy nadużycia ze strony pracowników.

3. Zabezpiecz dane swojej sieci WIFI

W wielu przedsiębiorstwach dane do firmowej sieci podaje się gościom, zdarza się, że hasła dostępu znajdują się na tablicy w dobrze widocznym miejscu. To wygodne rozwiązanie, ale bardzo ryzykowne, jeśli weźmiemy pod uwagę cyberbezpieczeństwo. Jak chronić połączenie internetowe, nie pozbawiając dostępu do niego użytkowników zewnętrznych? Najlepszą praktyką jest konfiguracja dwóch punktów Wifi. Sieć, z której korzystają pracownicy pozostanie wtedy właściwie strzeżona.

4. Twórz kopie zapasowe

Bez względu na to, jak bardzo będziemy dbać o cyberbezpieczeństwo, należy pamiętać o zapisywaniu danych w różnych lokalizacjach. Dzięki temu możliwe będzie ich odzyskanie w przypadku uszkodzenia nośnika lub szkód wyrządzonych atakiem hakerów. Wszystkie kluczowe dane powinny być regularnie kopiowane. Zgromadzone w ten sposób pliki należy również odpowiednio zabezpieczyć – szyfrując je lub ograniczyć dostęp do nich hasłem.

5. Ogranicz dostęp

Przede wszystkim trzeba zadbać, aby dostęp do zasobów firmy mieli tylko pracownicy. Do dobrych praktyk należy także audyt uprawnień użytkowników. Według zasady najmniejszego uprzywilejowania pracownicy powinni mieć dostęp do aplikacji i procesów, które są konieczne do prawidłowego wykonywania przez nich obowiązków.

6. Stwórz i przestrzegaj polityki bezpieczeństwa

Skuteczna ochrona zasobów firmy jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy wyeliminowany zostanie element przypadku. Przedsiębiorstwo powinno posiadać własne reguły, które pozwolą właściwie dbać o cyberbezpieczeństwo. Definicja i nazwanie czyhających zagrożeń to pierwszy krok do tego, aby umieć sobie z nimi radzić. Przeszkolona kadra oraz osoby odpowiedzialne za egzekwowanie polityki bezpieczeństwa to konieczność, jeśli priorytetem jest ochrona organizacji. Nie zawsze znalezienie odpowiedniej osoby do tego zadania będzie możliwe. Wtedy dobrym pomysłem będzie outsourcing kontroli nad bezpieczeństwem na zewnątrz.

Postaw na sprawdzone rozwiązania

Świat biznesu przeniósł się do internetu, wiedzą o tym także cyberprzestępcy, którzy w sieci szukają swoich ofiar. Poprawa bezpieczeństwa zewnętrznego wymaga procesowego podejścia i stałego podnoszenia poziomu ochrony. Działanie to ułatwiają odpowiednie narzędzia i organizacje zajmujące się ich wdrażaniem. Skorzystaj z darmowych konsultacji z ekspertami Securivy, aby dowiedzieć się jak zwiększyć cyberbezpieczeństwo w Twojej firmie.

5/5 - (2 votes)