backup

Backup danych – co to jest i co daje kopia zapasowa?

Backup, czyli tworzenie kopii zapasowej to podstawa, jeśli zależy nam na odpowiednim przechowywaniu ważnych danych. Dobrze zrobiony backup zabezpieczy nas przed utratą plików, co niestety zdarza się dość często w przypadku ewentualnej awarii systemu lub urządzenia. Kopia zapasowa pozwala nam na przywrócenie wszystkich zapisanych za jej pomocą elementów. Backupem nazywamy każdą kopię naszych danych, może się ona znajdować np.: na dysku, pendrive, płycie lub w chmurze.

Po co robić backup?

Backup to jeden z najlepszych sposobów ochrony przed utratą danych. Pomysł na tworzenie kopii zapasowych powstał ze względu na częste przypadki losowe (awaria, pożar, kradzież), w wyniku których użytkownik tracił wszystkie stworzone do tego momentu pliki.

Jakie są rodzaje kopii zapasowych?

Najczęściej wykonywaną kopią zapasową jest:

 1. Pełna kopia bezpieczeństwa (full backup) – rodzaj kopii zapasowej, która obejmuje pełen zakres plików z danego systemu. Jest ona szczególnie przydatna w momencie kiedy utracimy wszystkie dane przechowywane na naszym dysku.
 2. Różnicowa kopia zapasowa (differential backup) – kopia zapasowa, która obejmuje tylko i wyłącznie te pliki, które zostały zmienione od czasu ostatniego zapisu kopii zapasowej. Tego typu kopia tworzy się o wiele szybciej i zajmuje ona również mniej miejsca na dysku. Do jej odtworzenia potrzebne będą dwa pliki – różnicowa kopia zapasowa na której będą zapisane wszystkie zmiany oraz pełna kopia zapasowa będąca punktem odniesienia.
 3. Przyrostowa kopia zapasowa (incremental backup) – działająca na zasadzie podobnej do różnicowych kopii zapasowych. Różnica jest taka, że zamiast jednego pliku przechowującego wszystkie zmiany wersji, tych plików jest kilka – w zależności od ilości wykonanych zmian.

Jak zrobić dobry backup?

Dobrze zrobiony backup danych to kluczowa kwestia zapewnienia bezpieczeństwa danych cyfrowych. Przy tworzeniu kopii zapasowych należy uwzględnić, aby były one w odpowiedni sposób przechowywane, a także konserwowane. Trzymając się tych zasad, nasza kopia bezpieczeństwa będzie mogła w stanie uratować nam najważniejsze dla nas zasoby.

 1. Stwórz trzy kopie danych – jedna z nich to wersja oryginalna, a dwie pozostałe – kopie zapasowe,
 2. Każda kopia powinna znajdować się na innym nośniku,
 3. Dbaj o to, aby kopia zapasowa była tworzona regularnie i automatycznie,
 4. Kopia zapasowa powinna być przechowywana w formie zaszyfrowanej, aby nie trafiła w niepowołane ręce,
 5. Przeprowadzaj regularne audyty kopii zapasowych, aby mieć pewność, że są one w najlepszej kondycji.
backup kursor click

Tworzenie duplikatów na tym samym urządzeniu jest więc bezsensowne, najlepszym rozwiązaniem może okazać się dysk zewnętrzny i internet. Kopia trzecia jest tzw. rezerwą, na wypadek uszkodzenia kopii drugiej. Nigdy nie dostaniemy gwarancji, że wszystkie kopie nie zostaną uszkodzone, jednak w przypadku trzech prawdopodobieństwo takiej sytuacji znacząco maleje.

Czym jest reguła 3-2-1?

Reguła ta określa optymalny sposób przechowywania kopii zapasowych, a by zmaksymalizować bezpieczeństwo danych.

Według tej zasady powinniśmy utworzyć trzy kopie zapasowe danych, na dwóch różnych nośnikach oraz z jedną kopią przechowywaną w innej lokacji. Ogranicza to możliwości utraty spowodowane wszelkiego rodzaju czynnikami.

W przypadku awarii jednej z kopii zapasowych – mamy jeszcze dwie kopie zapasowe.

W przypadku uszkodzenia jednego z nośników – mamy jeszcze jeden nośnik.

W przypadku, gdy w jednej lokalizacji będzie pożar – mamy jeszcze jedną lokalizację.

Korzystanie z tej reguły nie jest bardzo wymagające. Pozwala ona jednak ograniczyć ryzyko utraty danych do minimum, co w przypadku firm jest bardzo ważne.

reguła kopii zapasowych 3-2-1

Kopia zapasowa online

Należy wyróżnić jedną z najpopularniejszych form backupu, a mianowicie – tworzenie kopii zapasowej w chmurze. Jest to nie tylko jedno z najprostszych rozwiązań, ale też oszczędnych zarówno pod względem czasowym, jak i finansowym. Utworzyć backup w chmurze możemy niezwykle łatwo, wystarczy nam takie narzędzie, jak Microsoft OneDrive. Potrzebujemy skopiować wszystkie ważne pliki i umieścić je w OneDrive. Samo przenoszenie plików jest bardzo łatwe i intuicyjne.

Dodatkowo istnieje też możliwość zrobienia kopii automatycznie. To również jest niesamowicie proste. Za pomocą menu ustawień backupu zaznaczamy opcję automatycznej kopii zapasowej. W tym momencie wszystkie nasze dokumenty zostaną automatycznie powielone i umieszczone w OneDrive w chmurze. W przypadku firm istnieją dedykowane rozwiązania do backupu, które wykonują kopię zapasową wszystkich urządzeń w firmowej sieci.

one drive logo

Jakie są korzyści z tworzenia kopii zapasowych online?

Kopie zapasowe w chmurze oferują bardzo dużo korzyści, a między innymi:

 • oszczędność środków,
 • możliwość dodania zaszyfrowanych treści,
 • ułatwiony dostęp do własnej kopii zapasowej,
 • zminimalizowane prawdopodobieństwo utraty danych,
 • ułatwione odzyskiwanie danych.

Backup do chmury jest wyjątkowo bezpieczny, dzięki centrom danych (data center), które posiadają rozproszoną infrastrukturę w różnych lokalizacjach geograficznych. Duża liczba serwerowni wiąże się z przestrzeganiem wielu norm bezpieczeństwa w każdej z nich. Dlatego firmy oferujące backup do chmury posiadają niezbędną wiedzę i umiejętności do przechowywania danych.

Kolejnym atutem jest prosty dostęp – z dowolnego urządzenia o każdym miejscu i czasie. Nie jesteśmy ograniczeni do korzystania z plików wyłącznie z jednego komputera. Backup w chmurze to rozwiązanie uwielbiane nie tylko przez firmy, ale też osoby prywatne, chroniące swoje dokumenty i zdjęcia. Przeciętni użytkownicy chętnie korzystają z możliwości stworzenia bezpiecznej kopii zapasowej. Backup w chmurze zyskał na popularności dzięki braku zapotrzebowania przez użytkownika na fizyczne serwerownie, które są drogie i trudne w utrzymaniu.

Czym różni się kopia zapasowa od kopii bezpieczeństwa?

Kopia zapasowa są to zapasowe dane, które pozwalają na natychmiastowe przywrócenie danych po ich utracie np. podczas awarii. Jest ona stworzona tak, by w ciągu kilku chwil można było powrócić do stanu przed awarią.

Kopia bezpieczeństwa jest procesem tworzenia kopii danych do długoterminowego przechowywania. Kopie bezpieczeństwa przydają się w sytuacjach kiedy chcemy zapewnić dodatkową ochronę przed utratą wszystkich danych. Pozwalają one na odtworzenie danych sprzed utraty, lecz proces ten jest o wiele dłuższy niż w przypadku kopii zapasowej.

Ile trwa wczytanie kopii zapasowej?

Wielu użytkowników zadaje sobie pytanie: Ile trwa backup? Powszechnie wiadomo, że sam proces tworzenia kopii zapasowej jest dość długi, a to powoduje niechęć do jego wykonywania. Jednak istnieją sposoby, które umożliwiają maksymalne skrócenie czasu powstawania kopii zapasowej. Sam backup może trwać mniej niż minutę. Kluczem do tak krótkiego czasu jest tworzenie kopii zapasowej regularnie lub automatycznie. Najlepszą porą na stworzenie kopii zapasowej jest ta, gdy jesteśmy z dala od urządzenia. Pliki już skopiowane nie będą się powtarzać, przy kolejnym backupie powielają się jedynie nowe i zmienione dane.

Jeśli chciałbyś wdrożyć wysokiej jakości backup w Twojej firmie skontaktuj się z nami. Podpowiemy najlepsze rozwiązania oraz zademonstrujemy niezawodne programy.

5/5 - (6 votes)