Co to jest ISO 27001 i dlaczego warto uzyskać zgodność z tą regulacją?

Przetwarzanie i gromadzenie dużych ilości danych w firmach to obecnie jeden z głównych elementów odpowiadających za ataki na infrastrukturę IT. Pozyskiwanie cennych zasobów jakimi są teraz informacje jest niezwykle łatwe dla przestępców, jeśli firma nie jest odpowiednio zabezpieczona przed atakami cybernetycznymi, a bezpieczeństwo informacji traktuje wyrywkowo bądź nie zwraca uwagi na jego rolę.

Norma ISO 27001 ma za zadanie uregulować obszary szczególnie narażone na zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne, poprzez ukierunkowanie firm na najlepsze praktyki zapewniające ochronę informacji.

W artykule podejmiemy więc temat wyjaśnienia najważniejszych obszarów ISO 27001, przejdziemy przez szereg korzyści wynikających z wdrożenia rozwiązań dla zgodności z tą normą, kroków koniecznych do uzyskania zgodności, a także zaproponujemy narzędzie, które pomaga ją uzyskać.

Czym jest ISO 27001? Obszary normy

Norma ISO 27001, a konkretniej PN-EN ISO/IEC 27001 to międzynarodowa norma standaryzująca systemy zarządzania bezpieczeństwem informacji (SZBI), opracowana i pierwszy raz ogłoszona 14 października 2005 roku przez organizację ISO (International Organization for Standarization) oraz IEC (International Electrotechnical Commission). Zastąpiła ona oficjalnie poprzednią normę BS 7799-2 dzięki dostosowaniu się do międzynarodowych standardów.

Po przejściu zbioru aktualizacji, obecna wersja jaką jest ISO/IEC 27001:2023 z 6 września 2024 roku stanowi dokument, który określa wymagania dla ustanowienia, wdrożenia, utrzymania i ciągłego doskonalenia *SZBI – systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji.

*SZBI to dokładniej “zbiór polityk, procedur, wytycznych oraz przydzielonych zasobów oraz aktywności, zarządzanych wspólnie przez organizację w celu ochrony swoich zasobów informacyjnych”.

Kluczowe w kontekście zapoznawania się z regulacją jest zwrócenie uwagi na obszary normy, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo informacji. Są nimi:

  • obszar zabezpieczeń organizacyjnych
  • obszar zabezpieczeń osób
  • obszar zabezpieczeń fizycznych
  • obszar zabezpieczeń technologicznych

Czy wdrożenie normy ISO 27001 jest obowiązkowe?

ISO 27001 skierowane jest do każdej wielkości przedsiębiorstw, których systemy informatyczne nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń, dotychczas nie zarządzały odpowiednio bezpieczeństwem informacji oraz chcą poprawić stan zaufania klientów i partnerów biznesowych.

Wdrożenie normy jest dobrowolne, jednak szereg korzyści jakie płyną z podjęcia się tego wyzwania wynagradza zaangażowanie – dzięki uzyskaniu zgodności firma nie tylko jest w stanie osiągnąć cel wprowadzenia systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji, ale także uzyskać kontrolę nad wieloma elementami infrastruktury IT. Mimo opcjonalności, wdrażanie wymagań ISO 27001 jest jednym z najpopularniejszych na całym świecie, co świadczy o zróżnicowanych i bogatych korzyściach, które szczegółowo wytypujemy poniżej.

Korzyści z wdrożenia rozwiązań dla zgodności z ISO 27001

Organizacje, które wdrożyły już rozwiązania na rzecz zgodności z ISO 27001, wśród korzyści wymieniają między innymi:

  • efektywniejszą ocenę zagrożeń i reagowanie na nie w porę przy jednoczesnej minimalizacji ich wpływu na jednostkę;
  • lepsze zarządzanie czynnikami ryzyka;
  • wzrost zaufania klientów i partnerów biznesowych do organizacji;
  • uzyskanie zgodności prawnej;
  • nadzór nad procesami przetwarzania informacji;
  • zachowanie poufności, integralności i dostępności posiadanych informacji;
  • wpływ na jakość świadczonych usług;
  • większą świadomość pracowników związaną z cyberbezpieczeństwem.

Zgodność ze zaktualizowaną normą ISO/IEC 27001:2023 może więc znacząco pomóc Twojej firmie w poprawie cyberbezpieczeństwa oraz zwiększeniu wysiłków w zakresie zarządzania ryzykiem. Dodatkowym atutem jest także wsparcie w zachowaniu zgodności z innymi ważnymi przepisami i regulacjami, takimi jak RODO, DORA czy Dyrektywa NIS2.

Mechanizmy kontrolne ISO 27001

Norma ISO/IEC 27001:2023 zawiera 93 kontrole bezpieczeństwa, które mają pomóc organizacjom w ustanowieniu, wdrożeniu i utrzymaniu systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji. 

Przestrzegając normy ISO 27001 zyskujesz więc kontrolę: 

  1. Organizacyjną 

Klauzula 5 normy ISO/IEC 27001:2022 obejmuje 37 kontroli bezpieczeństwa określających kluczowe procesy bezpieczeństwa i niezbędną dokumentację dotyczącą wielu kwestii organizacyjnych. 

  1. Zasobów ludzkich 

Klauzula 6 składa się z 8-miu kontroli bezpieczeństwa opisujących zasady wymagane do bezpiecznego zarządzania zasobami ludzkimi w organizacji. 

  1. Fizyczną 

Klauzula 7 obejmuje 14 kontroli bezpieczeństwa niezbędnych do ochrony wrażliwych danych przed zagrożeniami fizycznymi. 

  1. Technologiczną 

W punkcie 8 omówiono 34 mechanizmy kontroli bezpieczeństwa, które organizacje muszą wdrożyć w celu ustanowienia i utrzymania bezpiecznych systemów technologicznych.

Kroki do uzyskania certyfikacji ISO 27001

Aby otrzymać certyfikat ISO 27001, należy: 

  1. Przeprowadzić ocenę ryzyka

Oceń skuteczność obecnych mechanizmów kontroli bezpieczeństwa w Twojej organizacji.  

  1. Ustalić zakres prac

Porównaj istniejące mechanizmy bezpieczeństwa z wymaganymi przez normę ISO/IEC 27001, aby dowiedzieć się, czego Ci brakuje.  

  1. Wyeliminować luki

Wprowadź wszelkie brakujące mechanizmy zabezpieczeń zgodnie z wymaganiami normy ISO 27001.

  1. Przeprowadzić szkolenie pracowników

Podnoś świadomość personelu w zakresie cyberbezpieczeństwa poprzez odpowiednie szkolenia. 

  1. Zaktualizować zasady bezpieczeństwa

Regularnie przeglądaj swoje zasady oraz procedury w celu nanoszenia potrzebnych aktualizacji. 

  1. Skontaktować się z lokalną jednostką certyfikującą ISO 27001

Poinformuj o swoich zamiarach uzyskania certyfikatu akredytowaną jednostkę certyfikującą ISO 27001.

  1. Przejść audyt certyfikujący

Pozwól audytorowi ocenić zgodność Twojej organizacji z normą ISO 27001.

  1. Potwierdzić swoją zgodność

Odpowiednie wdrożenie praktyk zgodnych z normą ISO, jest możliwe dzięki skorzystaniu z usług firmy, która zajmuje się profesjonalnie wdrażaniem rozwiązań dla zgodności z tą normą.

Nasz wewnętrzny audytor ISO 27001 może zrealizować w ramach analizy obecnego stanu Twojej infrastruktury IT: 

  1. Przegląd dokumentacji polityk bezpieczeństwa.
  2. Analizę struktury zarządzania ryzykiem.
  3. Weryfikację procesów kontroli dostępu.
  4. Ocenę zgodności narzędzi PAM.
  5. Testy kontroli dostępu uprzywilejowanego.
  6. Analizę zgodności logowania i raportowania.
  7. Ocenę polityk haseł i uwierzytelniania.
  8. Przegląd szkoleń w zakresie bezpieczeństwa informacji.
  9. Raport z zaleceniami.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Umów się na konsultację, aby omówić, jak Syteca może wspierać spełnienie wymogów ISO 27001 w Twojej firmie. 

Syteca by Ekran System – narzędzie z certyfikacją ISO 27001

Syteca (dawniej Ekran System) to platforma do zarządzania ryzykiem wewnętrznym, a zarazem oprogramowanie zgodne z normą ISO 27001, które może znacząco pomóc w pomyślnym uzyskaniu certyfikatu ISO/IEC 27001 i zadbaniu o zaufanie klientów.

Techniczne narzędzia Syteca, takie jak PAM i zaawansowany monitoring, nie tylko ułatwiają spełnianie wymogów ISO, ale także wzmacniają całościową strategię bezpieczeństwa organizacji.

Zarządzanie bezpieczeństwem informacji z Syteca jest możliwe dzięki wielu funkcjonalnościom narzędzia. Przykładami mogą być:

Te oraz wiele innych funkcjonalności platformy to zestaw możliwości, dzięki którym narzędzie zapewnia skuteczne zarządzanie ryzykiem i bezpieczeństwem informacji.

Korzyści ze stosowania Syteca (dawniej Ekran System) w zakresie zgodności z normą ISO/IEC 27001:

  • Większe bezpieczeństwo korporacyjne  
  • Wykrywanie zagrożeń wewnętrznych 
  • Bezpieczny dostęp do najcenniejszych aktywów
  • Uzyskanie wglądu w aktywności pracowników 
  • Zapobieganie naruszeniom bezpieczeństwa danych 
  • Natychmiastowa reakcja na potencjalne zagrożenia

Dowiedz się więcej o Syteca

Jak długo ważny jest certyfikat ISO 27001?  

Po uzyskaniu przez organizację certyfikatu ISO 27001 jest on ważny przez trzy lata. Jednak w tym okresie nadal musisz zarządzać i utrzymywać swój SZBI. Upewnij się, że przeglądasz i aktualizujesz swoje polityki i procedury bezpieczeństwa oraz korzystasz z dedykowanego oprogramowania ISO 27001, aby wdrożyć wszystkie wymagane normy. Pozwoli to wykazać, że organizacja nadal posiada zgodność podczas corocznych wizyt kontrolnych audytorów. 

Podsumowanie

Choć otrzymanie certyfikatu ISO/IEC 27001 nie jest łatwe, cele jakie można osiągnąć dla firmy poprzez spełnienie wymagań prawnych przewyższają włożone zaangażowanie. Proces certyfikacji, oprócz osiągania skuteczności w zarządzaniu bezpieczeństwem informacji, niesie za sobą także uświadamianie pracownikom jak ważne jest cyberbezpieczeństwo.

System zarządzania bezpieczeństwem informacji (SZBI) z certyfikatem ISO 27001 pomaga chronić organizację, zapewniając jej narzędzia do wzmocnienia trzech filarów cyberbezpieczeństwa, takich jak.:

  • bezpieczeństwo zasobów ludzkich,
  • bezpieczeństwo procesów,
  • bezpieczeństwo technologii.

Syteca jako narzędzie dla zgodności z ISO 27001, pomoże Ci utrzymać niezbędną dla bezpiecznego funkcjonowania firmy kontrolę związaną z zarządzaniem bezpieczeństwem informacji oraz spokój o działanie systemów informatycznych firmy w zgodzie z wymaganiami prawnymi. Pamiętaj, że zapewniając firmie bezpieczeństwo, wpływasz także na zwiększenie zaufania klientów. Skontaktuj się z nami i zacznij działać już dziś!

5/5 - (1 vote)