antywirus-do-firmy

Jaki antywirus do firmy wybrać?

Jaki antywirus do firmy wybrać?

Wybór programu, który ma zabezpieczyć infrastrukturę firmową, jej dane i zasoby nie jest prostym zadaniem. Na rynku istnieje wiele rozwiązań, z których trudno wskazać najlepszy antywirus. Ranking najpopularniejszych programów chroniących również rzadko wskazuje odpowiednie narzędzie. Wybierając antywirus do firmy należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej wielkość, profil działalności oraz codzienne potrzeby dotyczące bezpieczeństwa.

Przed czym chroni antywirus?

Wiedza o tym, przed czym chroni antywirus nie zawsze jest precyzyjna. Nasz zespół często spotyka się z pytaniem, czy antywirus chroni przed atakami sieciowymi. Zabezpieczenie połączenia sieciowego to jedna z głównych funkcji dobrego programu. Firewall jest elementem, w który jest wyposażony każdy antywirus do firmy. Dzięki zaporze ogniowej możliwe jest monitorowanie ruchu sieciowego oraz eliminowanie pojawiających się zagrożeń, poprzez ich blokowanie.

Jaki powinien być dobry antywirus? Ranking najważniejszych funkcji

1. Skanowanie komputera w czasie rzeczywistym

Skuteczna ochrona zasobów firmy jest możliwa tylko wówczas, gdy narzędzie aktywnie działa w tle. W ten sposób antywirus chroni przed atakami sieciowymi oraz przed zainfekowaniem złośliwym oprogramowaniem. Skuteczne zabezpieczenie punktów końcowych wymaga, aby skanowanie odbywało się automatycznie. Narzędzia umożliwiające przegląd zawartości dysku wyłącznie po ręcznym rozpoczęciu filtrowania plików są mniej bezpieczne, gdyż łatwiej o powstanie luki, w którą trafi malware. 2. Automatyczne aktualizacje Dobrą praktyką bezpieczeństwa jest automatyzacja działań. Sprawne działanie przy minimalnej ingerencji użytkownika to cecha, którą wyróżnia się skuteczny antywirus. Ile kosztuje błąd pracownika dowiadujemy się zwykle za późno, dlatego należy minimalizować elementy bezpieczeństwa, które są podatne na niedopatrzenia lub nadużycia.

3. Ochrona krytycznych aplikacji

Aplikacje służące do wykonywania codziennych zadań mogą być drogą, którą do organizacji trafia złośliwe oprogramowanie. Skuteczny antywirus do firmy powinien monitorować przeglądarki internetowe, komunikatory, skrzynki email. Pozwala to zmniejszyć przestrzeń narażoną na atak. Ograniczenie źródeł jego rozpowszechniania się to także kontrola i skanowanie plików przenoszonych na komputer za pomocą portów USB.

4. Wpływ na wydajność komputera

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze programu jest poziom zabezpieczeń jaki oferuje. Należy jednak pamiętać, że narzędzia te wykorzystują zasoby komputera, który chronią. Kultura pracy to czynnik, o którym należy pamiętać, jeśli chcemy wybrać dobry antywirus. Ranking najlepszych rozwiązań nie zawsze bierze to pod uwagę. Wybór dobrego narzędzia pozwoli na komfortowe wykonywanie operacji na stacji roboczej, objętej działaniem antywirusa. Ma to szczególne znaczenie dla firm, których infrastruktura nie jest regularnie unowocześniana.

5. Zabezpieczenie przed różnymi typami zagrożeń

Cyberprzestępcy wykorzystują dziś szereg narzędzi, które stwarzają zagrożenie dla przedsiębiorstwa. Skuteczny antywirus chroni przed atakami sieciowymi oraz złośliwym oprogramowaniem, które może pojawić się na komputerze przez pobieranie plików z nieznanych źródeł. Jeśli zależy nam na kompleksowej ochronie, powinniśmy wybrać taki antywirus do firmy, który pozwoli na ochronę przed różnymi formami złośliwego oprogramowania. Jest to możliwe tylko w przypadku narzędzi, których bazy są stale aktualizowane. Warto pamiętać, że nie tylko antywirus chroni przed atakami sieciowymi. Skuteczną ochronę połączenia internetowego gwarantują przede wszystkim systemy Unified Threat Management. Pozwalają one na kompleksową ochronę sieci poprzez łączenie funkcji:

  • Zapory sieciowej
  • Ochrony antywirusowej
  • Filtrowania stron internetowych
  • Ochrony antyspamowej i antyspyware

Dodatkowo Systemy UTM umożliwiają kompleksową analitykę i wizualizację sieci. Co pozwala natychmiastowo wykryć nieprawidłowości i zagrożenia.

Kompleksowy antywirus – ile kosztuje?

Istnieje powszechne przekonanie, że ochrona firmy przed zagrożeniami w Internecie wymaga sporych nakładów finansowych. Prawdopodobnie jest to też powód, dla którego wiele przedsiębiorstw nie decyduje się na wybór profesjonalnego antywirusa. Ranking najlepszych programów w superlatywach opisuje działanie topowych narzędzi, jednocześnie przemilczając koszty proponowanych rozwiązań. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje antywirus. Trzeba mieć na uwadze, że cena będzie zależeć od:

  • rodzaju licencji
  • ilości stanowisk
  • długości wykupionej ochrony
  • zakresu ochrony i wybranych rozwiązań specjalnych

Roczna licencja biznesowa programu, który przoduje w rankingach skutecznej ochrony to koszt około 100 złotych. Cena nie powinna być zatem wyzwaniem dla przedsiębiorstw. Co najważniejsze konsekwencje braku zabezpieczenia mogą być przyczyną wielotysięcznych strat i przestojów w pracy. W skrajnych wypadkach dochodzi do wycieku danych klientów, co niesie za sobą skutki prawne. Szczególnie niebezpieczne bywają także trojany typu ransomoware, które powodują zaszyfrowanie infrastruktury firmowej. Cyberprzestępcy, którzy przeprowadzili atak żądają okupu za odblokowanie zasobów przedsiębiorstwa. Właściwym pytaniem powinno być zatem nie, ile kosztuje antywirus, tylko ile może kosztować brak kompleksowej ochrony przed zagrożeniami.

Bitdefender – jak i przed czym chroni antywirus?

Nawet najlepsze zabezpieczenia nie wystarczają, jeśli korzystanie z nich wymaga pełnej uwagi i stałego audytu poziomu bezpieczeństwa. Rozumieją to inżynierowie odpowiedzialni za produkty Bitdefender, dlatego automatyzacja to kierunek, w jakim zmierza firma. Z całej gamy produktów służących ochronie biznesu należy wyróżnić Bitdefender GravityZone. Jest to narzędzie, którego wdrożenie może odbywać się z chmury. Rozwiązanie to będzie dobrym wyborem dla małych i średnich firm, którym zależy na zabezpieczeniu punktów końcowych – fizycznych komputerów, wirtualnych serwerów i pozostałej infrastruktury działającej w chmurze. Pakiet Bitdefender GravityZone Business Security zapewnia intuicyjne zarządzanie ryzykiem, ochronę przed exploitami, inspektora procesów, ochronę przed atakami ransomware oraz szereg innych zabezpieczeń. Większe organizacje docenią również możliwość integracji antywirusa z usługami Microsoftu. Bitdefender wyróżnia się także na rynku modułem zarządzania ryzykiem. Pozwala on na niemal całkowitą automatyzację planowania zabezpieczeń, wskazywania i usuwania obszarów, przez które może dostać się zagrożenie. Administrator dostaje precyzyjne wskazówki i rozwiązania, które pomagają mu poprawić poziom bezpieczeństwa w firmie. Skontaktuj się z naszym zespołem, aby dowiedzieć się więcej o tym, jaki antywirus wybrać do Twojego przedsiębiorstwa.

5/5 - (3 votes)