Program Cyberbezpieczny Samorząd – zbiór informacji dla administracji publicznej

W dobie dynamicznego rozwoju technologii i coraz większej liczby zagrożeń wirtualnego świata, cyberbezpieczeństwo staje się priorytetem dla każdego państwa. W odpowiedzi na rosnące wyzwania związane z cyberprzestępczością, szpiegostwem elektronicznym oraz atakami na infrastrukturę krytyczną, rządy na całym świecie poszukują skutecznych rozwiązań, które ochronią ich jednostki administracji publicznej i dane obywateli

W Polsce, w odpowiedzi na ten globalny trend, od 19 lipca 2023 r., rząd wprowadził przełomowy program, który ma za zadanie wzmocnić i zabezpieczyć cyberprzestrzeń administracji publicznej.  

Czym jest Program Cyberbezpieczny Samorząd? 

Program Cyberbezpieczny Samorząd powstał w celu zwiększenia ochrony przed atakami oraz incydentami związanymi z cyberbezpieczeństwem w jednostkach administracji publicznej w Polsce. Głównym celem programu jest umożliwienie samorządom inwestowania w nowoczesne rozwiązania, które wzmacniają odporność na zagrożenia związane z atakami cybernetycznymi. Projekt nie tylko dostarcza środki finansowe, ale ma także zwiększyć świadomość w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.  

Jak wysokie dofinansowanie można otrzymać w ramach programu Cyberbezpieczny Samorząd? 

Wysokość dofinansowania zależna jest od wielu czynników, ale między innymi jest to wielkość jednostki samorządowej. Minimalna wysokość Grantu to 200 000 PLN, a maksymalna to 850 000. 

Na co jednostki samorządowe mogą wykorzystać budżet z Programu Cyberbezpieczny Samorząd?

Jednostki samorządowe w ramach Programu Cyberbezpieczny Samorząd mogą wykorzystać budżet na: 

  • określony sprzęt informatyczny i urządzenia służące do poprawy bezpieczeństwa IT, 
  • przeprowadzanie szkoleń dla urzędników, 
  • zakup licencji oprogramowania, 
  • zakup zewnętrznych usług testowania bezpieczeństwa.  

Mnogość rozwiązań na rynku oraz odpowiedni budżet pozwalają wybrać najlepsze rozwiązania dla sprecyzowanych potrzeb. 

Jakimi rozwiązaniami obszaru cyberbezpieczeństwa warto się zainteresować? 

W zależności od wymagań jednostki samorządowej, należy pomyśleć o dopasowaniu odpowiedniego oprogramowania i osprzętowania. W przypadku, gdy zależy nam na sprzęcie – zakup nowego przy wsparciu firmy zewnętrznej będzie jak najbardziej wskazane. Jeśli jednak mamy już sprzęt, a zależy nam na wzmocnieniu infrastruktury IT poprzez odpowiednie oprogramowanie, mamy wiele możliwości. 

Oprogramowanie, które może wspomóc jednostki samorządowe 

W naszej ofercie istnieje wiele produktów, które idealnie wpasuje się do korzystania w jednostkach samorządowych. Są to topowej klasy narzędzia, które dzięki swojej skalowalności optymalizują bezpieczeństwo IT w każdej wielkości infrastrukturach sieciowych. 

Ekran System 

Oprogramowanie pozwalające monitorować komputer pracownika – niezależnie od tego, z jakiego systemu operacyjnego korzysta. Oczywiście jest to tylko jedna z funkcji tego programu, ale jest ona jedną z ważniejszych. Na uwagę zasługuje również moduł, który w szczegółowo zapisuje i raportuje wszystkie działania za pomocą komputera. Taki raport obejmuje pełen zakres czynności od przeglądanych stron po dane wpisywanie za pomocą klawiatury. Główną korzyścią płynącą z korzystania z tego typu oprogramowania jest to, że zyskujemy pełną świadomość działań pracowników podczas godzin pracy. Ekran System dzięki swoim funkcjom eliminuje również możliwość bezprawnego wycieku danych, co w przypadku Urzędów jest bardzo ważne. 

Admin By Request

Rozwiązanie, które umożliwia kontrolę nad uprawnieniami administratora w sieci wewnętrznej np. Urzędu Miasta. Program ten pozwala uzyskać użytkownikowi końcowemu dostęp do uprawnień administratora w przypadku, gdy rzeczywiście ich potrzebuje np. podczas instalacji sterowników do drukarki. Oprogramowanie to jest kompromisem pomiędzy zachowaniem pracownikom uprawnień administratora na stałe, a ciągłym logowaniem się administratora w celu wykonywania służbowych obowiązków.  

Logsign 

Narzędzie to jest rozwiązaniem, które pozwala gromadzić, przechowywać oraz monitorować informacje z dowolnego źródła w infrastrukturze IT organizacji. System ten analizuje zebrane dane oraz umacnia zabezpieczenia infrastruktury IT. Oprócz tego Logsign wykrywa w czasie rzeczywistym incydenty oraz zagrożenia. Wszystko to odbywa się dzięki wbudowanym alertom, regułom oraz zaawansowanym funkcjom dochodzeniowym. Logsign jest jednym z rozwiązań, które wspomoże najbardziej rozwinięte struktury sieci IT. 

Usługi, które mogą wspomóc jednostki samorządowe 

Oprócz oprogramowania, firma Securivy oferuje również wiele innych opcji, które wspomogą cyberbezpieczeństwo jednostek samorządowych. W Naszej ofercie są to m.in. testy penetracyjne, szkolenia pracownicze, a także outsourcing IT. Dodatkowo oferujemy darmowe konsultacje, które mogą pomóc w dobraniu odpowiedniego oprogramowania czy też usługi. Jeśli chcesz, aby Twój samorząd został był pod czujnym okiem profesjonalistów z branży IT – skontaktuj się z nami. 

5/5 - (1 vote)