Programy do monitorowania komputera — korzyść nie tylko dla pracodawcy

Programy monitorujące komputery znane są przede wszystkim jako narzędzia, które pracodawca wykorzystuje do pomiaru efektywności oraz kontroli pracowników. 

Odpowiednie oprogramowanie pomaga przedsiębiorcy być na bieżąco z wszelkimi danymi dotyczącymi wydajności pracownika oraz ograniczyć ryzyko wycieku danych. Z perspektywy pracodawcy jest to wyjątkowo przydatne narzędzie, które pozwala na sprawne funkcjonowanie firmy, dzięki dostarczaniu zebranych informacji. 

Zdanie pracowników na temat takiego typu oprogramowania znacząco różni się od tego, jak postrzega je pracodawca. Dla wielu osób jest to zbędna forma kontroli, która jest oznaką nadmiernego nadzoru oraz braku zaufania, który może tworzyć szereg konfliktów na linii pracodawca-pracownik. Nie można zaprzeczyć, że monitoring pracowników może przez niektórych być wykorzystywany, jako pretekst, który uzasadnia cięcia kosztów czy wątpliwości względem jakości wykonywanej pracy. Może się to skutkować potrącaniem przez pracodawców wynagrodzenia poprzez odejmowanie czasu, który pracownik spędził z dala od komputera. Bardzo często takie posunięcie może być niesłuszne, ponieważ pracownik mógł w tym czasie prowadzić rozmowę służbową z ważnym kontrahentem. Dla większości firm jest to jednak narzędzie, które może przynieść korzyści nie tylko pracodawcom, ale i pracownikom.

Monitoring komputerów – zalety dla pracownika 

Pracodawcy często odmawiają swoim pracownikom możliwości home office, ponieważ przyzwyczajeni są do wspólnej pracy biurowej, która umożliwia im łatwą kontrolę efektywności. Z tego powodu pracownicy nie mogą często wykonywać swoich obowiązków zdalnie, co rodzi frustrację oraz napięcia w trakcie pracy. 

Dzięki wprowadzeniu do firmy programu monitorującego, praca zdalna może przestać być problemem dla pracodawcy, ponieważ nie traci on kontroli nad efektywnością pracownika. Z kolei pracownik zyskuje wolność wyboru pracy w odpowiednich dla siebie warunkach. Takie rozwiązanie sprawia, że można wykonywać zlecenie w wybranym przez siebie otoczeniu i nie martwić się o czynniki zewnętrzne, które mogłyby nie odpowiadać danej osobie. 
 
Monitoring komputera może być również doskonałym sposobem, na łagodzenie konfliktów. Przykładem tego są sytuacje, w których pracodawcy nie są świadomi, ile czasu potrzeba na ukończenie zleconego przez nich zadania. Pracodawca może mieć błędne przekonanie, spowodowane brakiem doświadczenia w zakresie obowiązków wykonywanych przez pracownika. W tym przypadku monitoring komputera jest idealnym rozwiązaniem, które pokazuje realny czas, który pracownik poświęcił na daną czynność. Pozwala to zweryfikować wyobrażenia przedsiębiorcy i udowodnić, że praca wykonywana jest w prawidłowy sposób i wymaga odpowiedniego nakładu czasu. 

Problemy techniczne i ich wpływ na wydajność pracownika 

Praca przy komputerach to nieodzowny element codziennej pracy, ale często może się wiązać z wieloma problemami. Korzystanie ze sprzętu elektronicznego zawsze łączy się z możliwością awarii i trudnościami technicznymi w jego użytkowaniu. W wielu polskich firmach komputery lata świetności mają już za sobą, a korzystaniu z nich towarzyszy wolne ładowanie się aplikacji, zawieszanie czy występowanie błędów. Sprawia to, że czas spędzony na pracy przy komputerze zależny jest, nie tylko od zaangażowania czy umiejętności pracownika, ale i stanu technicznego sprzętu, z którego korzysta.  

Monitorowanie działań na komputerze pozwala sprawdzić m.in. w jakich aplikacjach i stronach internetowych pracownicy spędzają najwięcej czasu. Dostęp do takich informacji i ich analiza w łatwy sposób mogą pokazać, które programy sprawiają najwięcej trudności pracownikom. W konsekwencji może to poskutkować np. decyzją o zmianie systemu CRM na inny.  

Oprogramowanie monitorujące może okazać się wyjątkowo przydatne we wszelkich sytuacjach kryzysowych. Mogą nimi być zarówno awarie systemu, nagłe zerwanie połączenia sieciowego czy też inne czynności wykonywane przez pracownika, które w konsekwencji doprowadziły do niechcianych zmian. Nagrywanie ekranu komputera pozwala na przejrzenie całej pracy na komputerze, dzięki czemu w szybki sposób można dojść do momentu, w którym wystąpił błąd, a następnie naprawić usterkę.

Monitoring pracowników – czyli bezpieczeństwo przede wszystkim 

Wiele osób myśląc o temacie monitorowania pracowników zbyt często, skupia się na samej kontroli, zapominając przy tym, jak ważną kwestią jest zapewnienie bezpieczeństwa wewnątrz firmy. Niektóre oprogramowania monitorujące komputery, takie jak Ekran System, zapewniają szeroki zakres dodatkowych możliwości, które mogą znacznie wzmocnić poziom bezpieczeństwa infrastruktury IT. 
 
Monitorowanie udostępnianych plików oraz podłączanych urządzeń USB minimalizuje ryzyko wycieku danych, które w dobie Internetu jest niestety powszechne. Odpowiednio skonfigurowane alerty uniemożliwiają pracownikom dostęp do wybranych aplikacji oraz witryn, tym samym ograniczając ryzyko skorzystania z potencjalnie niebezpiecznego źródła. Sprawia to, że wszelkie dane są dodatkowo chronione przed wyciekiem, a w przypadku zaistnienia takiej ewentualności, nagranie sesji może pomóc w ustaleniu źródła tego zdarzenia i zabezpieczenia dowodów
 

Praca to współpraca

Program monitorujący to narzędzie, mające na celu wspomaganie pracy, które posiada szereg zastosowań oraz zalet. Trzeba jednak pamiętać, że jego funkcje mają na celu przede wszystkim pomoc w usprawnieniu działań firmy. Narzędzie do monitorowania pracy na komputerze nie zastąpi odpowiedniej struktury oraz komunikacji wewnątrz organizacji, jednak może pomóc w dostrzeżeniu błędów w tym zakresie. Decydując się na wprowadzenie oprogramowania do monitorowania, warto wytłumaczyć pracownikom, w jakim celu zostanie ono wdrożone i jakie zalety przyniesie każdej ze stron. 

Odpowiednio wykorzystywane oprogramowanie przyniesie korzyści zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy. Dobry program monitorujący powinien zostać dostosowany do wymagań danego przedsiębiorstwa i wspomóc jego rozwój na wielu poziomach, sprawiając tym samym, że współpraca pomiędzy pracodawcami a pracownikami będzie zdecydowanie bardziej efektywna i satysfakcjonująca

5/5 - (2 votes)