testowanie bezpieczeństwa IT

Testowanie bezpieczeństwa IT – audyt, pentesty i proces „red teaming” 

Testy bezpieczeństwa IT to profilaktyka przed atakami i zdobywanie wiedzy o lukach w systemie. Zapobieganie incydentom naruszenia danych i sieci firmowej jest możliwe dzięki przestrzeganiu kilku zasad. Obok uświadamiania użytkowników oraz korzystania z odpowiednio skonfigurowanych programów chroniących infrastrukturę IT, jedną z fundamentalnych kwestii jest przeprowadzanie regularnych testów bezpieczeństwa oraz ćwiczeń „red teaming”. W dzisiejszym artykule przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje na temat tych pojęć.

Pierwszy krok w stronę bezpieczeństwa IT – audyt zabezpieczeń systemowych

Audyt bezpieczeństwa IT sprowadza się do analizy i oceny funkcjonowania systemów informatycznych w danym przedsiębiorstwie. Proces zakłada sprawdzenie, czy firma przestrzega procedur i polityki bezpieczeństwa, a także czy system w skuteczny i efektywny sposób chroni dane. W przeciwieństwie do testów penetracyjnych, ocena zabezpieczeń na podstawie przeprowadzonego audytu, skupia się jedynie na odkrywaniu podatności. Audyt bezpieczeństwa nie pozwala więc na identyfikację skali zagrożenia wykorzystania danej luki. Rolę tę spełniają testy penetracyjne, które zakładają metodyczne podejście do oceny bezpieczeństwa. Pentesty obejmują zarówno audyt jak i ocenę podatności (w jaki sposób luka może zostać wykorzystana oraz jak duże jest zagrożenie).

Działania ofensywne w ochronie systemów informatycznych – testy penetracyjne

Testy penetracyjne to jedna z kategorii działań ofensywnych w kwestii cyberbezpieczeństwa, zakładająca proaktywne podejście do ochrony systemów informatycznych, sieci oraz użytkowników.

Pentest to nic innego jak atak na system przeprowadzany w kontrolowanych warunkach. Proces ten umożliwia analizę i ocenę istniejących zabezpieczeń. W trakcie testów penetracyjnych sprawdzany jest poziom odporności oraz podatności systemu teleinformatycznego na próby sforsowania zabezpieczających go barier. Dzięki temu oceniane jest ryzyko związane ze słabościami systemu lub sprzętu, a także poprawność ich konfiguracji.

Skanowanie podatności vs testy penetracyjne

Skanowanie podatności często jest mylnie utożsamiane z testami penetracyjnymi. Oba te pojęcia związane są z cyberbezpieczeństwem ofensywnym. Nie można jednak używać ich zamiennie. Skanowanie podatności to jeden z pierwszych etapów testu penetracyjnego. Jest to zautomatyzowany proces, który ma na celu weryfikację sposobu eksploatowania przez organizację posiadanych systemów. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na wykrycie luk w badanym środowisku i ograniczenie części prostych ataków.

Red teaming – najbardziej zaawansowane testy bezpieczeństwa

Red teaming to autoryzowane ataki odzwierciedlające możliwości hakerów. Celem przeprowadzania takich działań jest naśladowanie prawdziwych taktyk, technik i procedur, które przy ataku wykorzystują cyberprzestępcy. Są to najlepsze i najbardziej wiarygodne testy bezpieczeństwa jakie może przeprowadzić organizacja.

Testy red teaming w porównaniu do testów penetracyjnych polegają nie tylko na analizie bezpieczeństwa sieciowego. Scenariusze tego zaawansowanego procesu obejmują także socjotechnikę oraz aspekty fizycznego bezpieczeństwa organizacji.

Do działań wykonywanych w ramach testów red teaming należą:

  • Ataki socjotechniczne – zwykle przeprowadza się kampanie phishingowe wobec użytkowników systemu firmy, aby zweryfikować ich świadomość w tym temacie.
  • Symulacje sieciowe – kontrolowane ataki, zarówno zewnętrzne (Internet) jak i wewnętrzne (LAN), symulujące sytuacje, w której haker uzyskuje dostęp do sieci wewnętrznej organizacji.
  • Symulacje zagrożeń wewnętrznych – działania podejmowane w roli nieuczciwego pracownika firmy z dostępem do sieci lokalnej.
  • Symulacje zagrożeń wewnętrznych – działania podejmowane w roli nieuczciwego pracownika z dostępem do sieci lokalnej.
  • Próby fizycznego dostępu – identyfikowanie słabości fizycznych w aspektach bezpieczeństwa.

Testy penetracyjne vs red teaming

Testy bezpieczeństwa to tylko jeden z fundamentów cyberbezpieczeństwa firmy

Należy pamiętać, że mimo coraz bardziej zaawansowanych narzędzi do testów IT oraz nowo powstających standardów bezpiecznego tworzenia oprogramowania, podatności w systemach są i stale będą wykrywane. Proces ten zdaje się nie mieć końca. Dzięki testom red teaming, pentestom czy audytowi IT możesz zyskać wiele cennych informacji dotyczących zabezpieczeń, potencjalnych luk i słabych punktów Twojego systemu. Usługi te pozwolą na prewencję wszelkich ataków – przy współpracy z innymi rozwiązaniami z obszaru cyberbezpieczeństwa, zapewnią ochronę Twojego systemu.

Usprawnij działanie swojej firmy

Napisz do nas, umów się na darmowe konsultacje i skorzystaj z usług jakie znajdziesz w naszej ofercie – przeprowadzenie audytu IT oraz testów penetracyjnych. Jako zespół Securivy oferujemy pełne wsparcie w tych procesach oraz pomoc w analizie wyników.

1/5 - (2 votes)