zarządzanie-dostępem-uprzywilejowanym

5 wyzwań związanych z zarządzaniem dostępem uprzywilejowanym dla organizacji

Zarządzanie dostępem uprzywilejowanym to połączenie rozwiązań IT i technologii używanych do zabezpieczania, kontrolowania oraz monitorowania dostępu do krytycznych informacji, a także zasobów organizacji. Technologia PAM obejmuje szereg narzędzi do zarządzania hasłami, sesjami uprzywilejowanymi, kontroli urządzenia służbowego oraz przyznawania dostępu do aplikacji.

Jak chronić krytyczne zasoby?

Właściwe zarządzanie dostępem uprzywilejowanym jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa danych. Organizacje inwestują czas i pieniądze, aby zagwarantować kompleksowe zabezpieczenie krytycznych informacji. Wraz z rosnącą złożonością dzisiejszych infrastruktur IT, rozwiązania te muszą stale monitorować i zarządzać dziesiątkami poziomów uprawnień dostępu dla wszystkich rodzajów punktów końcowych i grup użytkowników.

Dlaczego technologia PAM jest tak ważna?

Rozwiązania umożliwiające kompleksowe zarządzanie dostępem uprzywilejowanym zapobiegają rozproszeniu po systemie organizacji kont z poświadczeniami administratora, które stanowią ryzykowne luki w systemie. PAM minimalizuje ryzyko naruszenia bezpieczeństwa oraz umożliwia prostszą i szybszą interwencję w przypadku zagrożenia.

Wyzwania związane z zarządzaniem dostępem uprzywilejowanym

Większość organizacji boryka się z pięcioma kluczowymi problemami i mitami związanymi z technologią PAM.

Przedsiębiorstwa uważają, że wyzwaniem jest:

1. Zabezpieczenie poświadczeń uprzywilejowanych

2. Uzyskanie wglądu do współdzielonego konta

3. Ochrona zasobów przed nieautoryzowanym dostępem

4. Ograniczenie dostępu do danych poza godzinami pracy

5. Blokowanie niezaufanych użytkowników

Za pomocą Ekran System możesz korzystać z możliwości skutecznej realizacji każdego z powyższych pięciu wyzwań.

wyzwania-zarządzanie-dostępem-uprzywilejowanym

Password Manager – zmniejszenie ryzyka naruszenia danych uwierzytelniających

Jeśli chcesz zautomatyzować rotację haseł dla kont uprzywilejowanych, a także uniknąć ujawniania danych uwierzytelniających pracownikom i osobom trzecim – funkcja Password Managera w Ekran System sprawdzi się świetnie w tej roli. Poświadczenia logowania przekazywane są w tle i pozostają one niedostępne dla użytkownika.

Połączenia z docelowymi punktami końcowymi realizowane są poprzez serwer przesiadkowy (Jump Server). Taki schemat wdrożenia pozwala na wyznaczenie tzw. serwera kontrolnego, do którego użytkownicy logują się w pierwszej kolejności. Po uwierzytelnieniu, często dwuskładnikowym, mogą przechodzić oni na inne serwery, do których mają dostęp, bez konieczności znajomości danych logowania.

Większa widoczność aktywności kont współdzielonych dzięki Ekran System

Korzystanie z opcji kont współdzielonych jest powszechnym zjawiskiem w wielu organizacjach. Takie podejście jest niewątpliwie korzystne cenowo, wiąże się ono jednak z problemem dotyczącym rozróżnienia poszczególnych użytkowników na wspólnym koncie.

Ekran System oferuje wygodne rozwiązanie tych nieścisłości, dzięki funkcji dodatkowego uwierzytelniania. Użytkownik próbujący uzyskać dostęp do serwera musi wprowadzić dwie pary parametrów uwierzytelniających: dane logowania konta współdzielonego oraz swojego indywidualnego konta. Dzięki temu każda sesja zainicjowana na koncie współdzielonym powiązana jest z konkretnym użytkownikiem, który ją rozpoczął. W odpowiedniej sekcji w panelu Ekran System gromadzone są transparentne i przejrzyste informacje na temat działań i aktywności poszczególnych pracowników.

Zapobieganie nieautoryzowanemu dostępowi

Jednym z fundamentalnych standardów cyberbezpieczeństwa jest opcja wieloskładnikowego uwierzytelniania. Wiele organizacji polega na tej metodzie, aby chronić krytyczne dane i systemy przed nieautoryzowanym dostępem.

Ekran System zapewnia pełną funkcjonalność uwierzytelniania dwuskładnikowego, która jak sama nazwa wskazuje – wykorzystuje dwa czynniki:

• Dane logowania do konta

• Jednorazowy kod wysyłany na zweryfikowane urządzenie mobilne

Jeśli to możliwe, rozważ włączenie MFA (Multi-Factor Authentication) dla wszystkich użytkowników z dostępem do infrastruktury IT. Szczególną uwagą obejmij pracowników, który mają dostęp do wrażliwych danych: menedżerów wyższego szczebla, specjalistów z działu księgowości, czy administratorów systemu.

Dostęp do serwerów jedynie w godzinach pracy

Hakerzy często przeprowadzają ataki w nocy lub w weekendy, ponieważ poza standardowymi godzinami pracy znacznie trudniej jest zapewnić odpowiedni monitoring serwerów i wystarczająco szybko reagować na incydenty.

Ekran System posiada funkcję Kontroli dostępu do punktów końcowych. Pozwala ona na ograniczenie dostępu do endpointów w godzinach wolnych od pracy i zdefiniowanie okresów czasowych, w których pracownicy mogą dostać się na odpowiedni serwer. Po włączeniu tej funkcji, użytkownik nie będzie mógł uzyskać dostępu do chronionego zasobu.

Blokada dostępu dla niezaufanych użytkowników

Ekran System wyposażony jest w mechanizm, dzięki któremu możesz otrzymać powiadomienie o rozpoczęciu podejrzanej sesji użytkownika. Co więcej – narzędzie umożliwia natychmiastową blokadę w czasie rzeczywistym. Opcja ta pozwala kontrolować niepożądaną aktywność wybranych pracowników. Alerty umożliwiają szybką odpowiedź na incydenty zagrażające bezpieczeństwu systemu IT w firmie.

Zarządzanie dostępem uprzywilejowanym z Ekran System

Aby zapewnić efektywne zarządzanie dostępem uprzywilejowanym, niezbędnym jest zachowanie pewnych kroków:

• Zabezpieczenie dostępu uprzywilejowanego w przypadku użytkowników wewnętrznych jak i zewnętrznych

• Monitorowanie i transparentne zarządzanie aktywnością w ramach kont współdzielonych

• Ograniczenie dostępu do krytycznych danych i zasobów organizacji – szczególnie poza godzinami pracy

• Zablokowanie dostępu dla niezaufanych użytkowników

Ekran System jest odpowiedzią w kwestii wszystkich przedstawionych w artykule wyzwań związanych z zarządzaniem dostępem uprzywilejowanym. Dzięki takiemu narzędziu nadzorującemu ruch na serwerze możliwa jest kontrola działań, prewencja nadużyć, a także ocena jakości wykonywanej pracy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Ekran System, skontaktuj się z naszym zespołem. Odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Oceń artykuł