cyberbezpieczeństwo-2021

Jak wyglądało cyberbezpieczeństwo w 2021 roku?

O cyberbezpieczeństwie zrobiło się szczególnie głośno w 2020 roku, gdy wiele firm chcących kontynuować swoją działalność musiało przejść na model hybrydowy pracy. Obecnie, niemal każdy aspekt naszego życia przechowywany jest w sieci – od danych bankowych i medycznych, po informacje dotyczące tożsamości. Generujemy i umieszczamy w chmurze znacznie więcej wrażliwych danych niż kiedykolwiek wcześniej. Jak użytkownicy podchodzili do tematu ochrony takich informacji w 2021 roku?

Bezpieczeństwo IT na przestrzeni lat

Wraz z dynamicznym rozwojem technik informatycznych oraz telekomunikacyjnych wzrosły nie tylko korzyści związane z tym zjawiskiem, lecz także zagrożenia. Stale rośnie zainteresowanie bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni i dobrymi praktykami poruszania się w tym obszarze. W ostatnich latach problematyka ochrony i bezpieczeństwa systemu oraz sieci, stała się jednym z kluczowych tematów w świecie IT.

Cyberbezpieczeństwo w Polsce

Według “Raportu o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP”, wraz z przepisami ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, wzrosła ilość zgłoszeń incydentów, podczas gdy faktyczne zagrożenia stanowiły niewielką część tej liczby. W 2020 i 2021 roku liderzy firm oraz pracownicy zdecydowanie świadomiej podchodzili do tematu IT Security i zdawali sobie sprawę z tego, jakie działania mogą być ryzykowne dla systemu firmy – stąd taki gwałtowny wzrost komunikatów o możliwych atakach.

W ostatnich latach, a szczególnie w 2021 roku, najwięcej incydentów zostało sklasyfikowanych wśród trzech najbardziej powszechnych kategorii, do których należą wirus, skanowanie i phishing. Ilość ataków związanych ze złośliwym oprogramowaniem gwałtownie wzrosła. Na przestrzeni lat można zaobserwować wzrost nawet o ponad 100%.

Co zawiodło w 2021 roku?

Stale rozwijające się technologie, takie jak Machine Learning czy AI sprawiają, że działania hakerów w sieci są niezwykle subtelne i trudniejsze do wykrycia. Jest to szczególnie niebezpieczne zjawisko w przypadku infekowania urządzeń złośliwym oprogramowaniem typu malware.

W 2021 roku dużą częścią znaczących zagrożeń okazały się ataki przeprowadzone przez insiderów. Insider Threats stanowią poważne wyzwanie dla osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo IT. Problemem w tym przypadku nie zawsze jest jednak kradzież czy działania kryminalnych hakerów, a brak wiedzy z zakresu bezpiecznego korzystania z sieci.

Cyberbezpieczeństwo w 2021 roku

Nawet pandemia nie była w stanie powstrzymać hakerów. Z tego względu inwestycje w cyberbezpieczeństwo w 2021 roku były bardziej strategiczne i przemyślane. Budżet na bezpieczeństwo IT wzrósł i w minionym roku wydatki te sięgały nawet 15% całkowitych kosztów przeznaczanych na IT w organizacji. 2021 pokazał, że najbliższe lata powinny znaleźć się pod znakiem ciągłego poszerzania świadomości i dobrych praktyk. W ubiegłym roku coraz bardziej powszechna stała się automatyzacja procesów zabezpieczających firmowe systemy i to właśnie w tym kierunku powinny podążać firmy w kwestii cyberbezpieczeństwa.

W 2021 roku coraz większy związek z cyberbezpieczeństwem miała chmura, która stała się miejscem, do którego liczniej trafiały wszelkie zasoby firmy. Badania pokazują, że liderzy firm przenoszą procesy do chmury, ponieważ dostrzegają oni korzyści, takie jak niższe koszty lub dostęp do bardziej zaawansowanej technologii.

cyberbezpieczeństwo-2021

Ochrona systemu IT przedsiębiorstwa to przede wszystkim dobrze skonfigurowane środowisko narzędzi zabezpieczających ten obszar. Koniec roku to idealny czas na przeanalizowanie i audyt działań w firmie. Rok 2022 to okres, w którym możesz zaplanować lepszą cyberstrategię oraz dalsze inwestycje w rozwój bezpieczeństwa IT. Jak to zrobić? Kwestia ta została omówiona szerzej w jednym z naszych artykułów –6 sposobów jak poprawić cyberbezpieczeństwo w 2022 roku?.

W Securivy wiemy jak istotne jest wdrażanie efektywnych narzędzi i zachowanie najlepszych praktyk w cyberprzestrzeni. Weź udział w darmowych konsultacjach od naszego zespołu, dobierz najlepsze rozwiązania dostosowane do specyfikacji firmy i skorzystaj z testów oferowanych programów.

Oceń artykuł