poprawa-cyberbezpieczenstwa

6 sposobów jak poprawić bezpieczeństwo IT w 2022 roku

Pojęcie bezpieczeństwa IT stało się szczególnie istotne w ostatnich latach. Do wirtualnego świata przybywa coraz więcej internautów podatnych na wszelkiego rodzaju zagrożenia. Przełom 2020 i 2021 rzucił wyzwanie wszystkim tym, którzy zmuszeni byli przenieść swoją działalność ze świata realnego w cyberprzestrzeń. Istotną rolę zaczęła odgrywać praca zdalna lub wykonywanie obowiązków zawodowych w trybie hybrydowym. Mimo że świadomość pracowników zdalnych w temacie cyberbezpieczeństwa wzrasta, nadal często są oni narażeni na ataki ze strony hakerów. Koniec roku to najlepszy czas na podsumowanie pracy i podjęcie odpowiednich działań, które pomogą w zabezpieczeniu firmowego systemu. Jak przygotować infrastrukturę IT organizacji na rok 2022?

Co zawiodło w 2021 roku?

Nagła potrzeba przeniesienia wszelkich obszarów ludzkiej działalności w cyberprzestrzeń sprawiła, że użytkownicy zaniedbali kwestię bezpieczeństwa IT. Statystyki są porażające – cyberprzestępczość wzrosła o 600% z powodu pandemii COVID-19 (na podstawie raportu opracowanego przez purplesec.us). Pojawił się wzrost ataków phishingowych związanych z podszywaniem się pod Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz inne zaufane instytucje. Stale rozwijające się technologie, takie jak Machine Learning czy AI sprawiają, że działania hakerów w sieci są niezwykle subtelne i coraz trudniejsze do wykrycia. Jest to szczególnie niebezpieczne zjawisko w przypadku infekowania urządzeń złośliwym oprogramowaniem typu malware.

W 2021 roku istotnym zagrożeniem okazali się także insiderzey. Zagrożenia wewnętrzne stale się zmieniają i rozwijają, stają się bardziej powszechne i trudniejsze do wykrycia. Liczba naruszeń bezpieczeństwa danych w obrębie firm w 2021 wzrosła o 8% w stosunku do roku 2020.

Sprawdź: Ile kosztuje utrata danych?

Cyberbezpieczeństwo jako fundament dobrze prosperującej firmy

Odpowiednia ochrona systemu IT przedsiębiorstwa i dobrze skonfigurowane środowisko narzędzi zabezpieczających ten obszar to integralna część sukcesu organizacji. Jak chronić się przed złośliwym oprogramowaniem? To kluczowe pytanie, na jakie powinien znać odpowiedź świadomy cyberzagrożeń lider firmy.

Jak poprawić bezpieczeństwo IT w 2022 roku?

poprawienie-cyberbezpieczenstwa

1. Zadbaj o podstawy cyberbezpieczeństwa – zapora sieciowa i program antywirusowy

Podstawą podstaw jest niewątpliwie zapora sieciowa. Jest to element zabezpieczający sieć przed podejrzanym ruchem sieciowym oraz działaniami nieupoważnionych użytkowników. Firewall ochrania urządzenia przed wpływem szkodliwych wirusów, w szczególności malware i ransomware, a także stanowi ochronę przed wszelkimi cyberzagrożeniami, takimi jak phishing. Narzędzie dokładnie analizuje ruch przychodzący i filtruje aktywności pochodzące z podejrzanych źródeł.

Dobry program antywirusowy to także podstawowe rozwiązanie w zakresie zapewniania bezpieczeństwa danych. Stosowanie sprawdzonego oprogramowania pozwoli na zabezpieczenie pracy i wszelkich aktywności wykonywanych w cyberprzestrzeni.

2. Chroń dane zarządzając dostępem uprzywilejowanym

Bezpieczeństwo IT to także odpowiednie zarządzanie dostępem uprzywilejowanym. Umożliwiają to programy klasy PAM (Privileged Access Management). Jest to rozwiązanie, którego użycie pozwala na zarządzanie dostępem administratora w strukturze sieciowej firmy oraz nieinwazyjne wdrożenie zasady najmniejszego uprzywilejowania. Narzędzia PAM pozwalają na pełną kontrolę nad aktywnością użytkowników z podwyższonymi uprawnieniami.

3. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe kluczem do sukcesu

Metoda uwierzytelniania dwuskładnikowego pozwala na zabezpieczenie konta lub dostępu do serwera poprzez sprawdzenie czy osoba próbująca dostać się danego zasobu faktycznie ma do tego uprawnienia lub jest jego właścicielem. Proces ten odbywa się poprzez wykorzystanie w trakcie logowania dodatkowego etapu weryfikacji użytkownika. Jest to najczęściej wpisanie w odpowiednie miejsce jednorazowego, wygenerowanego kodu.

4. Automatyzacja tworzenia kopii zapasowych

Backup to podstawa, jeśli zależy nam na odpowiednim przechowywaniu danych. Regularne, zautomatyzowane tworzenie kopii zapasowych pozwoli na uniknięcie zagrożenia zaszyfrowania czy usunięcia istotnych danych. Nawet gdy dojdzie do ataku, zasoby przedsiębiorstwa pozostają nienaruszone i bezpieczne.

5. Edukacja to podstawa

Wspólnym mianownikiem dla sposobów ochrony przed cyberatakami jest edukacja. Niezmiernie istotne jest więc podążanie za trendami i uświadamianie w temacie cyberzagrożeń, tak aby zawsze pozostać o krok przed cyberprzestępcami. Wiedza o niebezpieczeństwach związanych z korzystaniem z cyberprzestrzeni, sposobach unikania zagrożeń oraz reagowania, gdy takie wystąpią to klucz do sukcesu.

6. Konfiguracja środowiska narzędzi do ochrony systemu firmowego

Odpowiednio skonfigurowane środowisko narzędzi zabezpieczających sieć i systemy IT przed cyberatakami pozwoli na kompleksową ochronę firmowych zasobów. W Securivy wiemy jak istotne jest wdrażanie efektywnych rozwiązań i zachowanie najlepszych praktyk pracy w cyberprzestrzeni.

Do produktów oferowanych przez nas należą między innymi:

Ekran System – narzędzie, które umożliwia nagrywanie aktywności użytkowników na komputerach, serwerach i podczas sesji RDP/SSH. Rozwiązanie to pozwala także na analizę działań pracowników podczas pracy.

Admin By Request – oprogramowanie pozwala na odpowiednie zarządzanie dostępem administratora w strukturze sieciowej firmy oraz nieinwazyjne wdrożenie zasady PoLP.

Untangle NG Firewall – pozwala zabezpieczyć sieć przed podejrzanym ruchem oraz działaniami nieupoważnionych użytkowników.

Program antywirusowy Bitdefender – kompleksowe oprogramowanie proste w obsłudze, gwarantujące zabezpieczenie punktów końcowych.

Zadbaj o bezpieczeństwo IT w 2022 roku

Koniec roku to idealny czas na przeanalizowanie i audyt działań podjętych w ramach infrastruktury IT firmy. Zbliża się rok 2022 – jest to okres, w którym możesz zaplanować dalsze inwestycje w bezpieczeństwo IT Twojego przedsiębiorstwa. Weź udział w darmowych konsultacjach od Securivy, dobierz najlepsze rozwiązania dostosowane do specyfikacji firmy i skorzystaj z testów oferowanych programów.

5/5 - (1 vote)