honeypot

Honeypot – czym jest i jak działa?

Stale odkrywane i upowszechniane rozwiązania informatyczne i telekomunikacyjne sprawiły, że równolegle z ich rozwojem, pojawiło się coraz więcej włamań do systemów, przeprowadzanych przez ludzi, którym cyberprzestrzeń dała poczucie anonimowości i bezkarności. Celem ataku może się stać wiele instytucji, ale to firmy i przedsiębiorstwa są najbardziej narażone na cyberzagrożenia ze względu na zasoby i dane jakimi dysponują. Jakie działania zapobiegawcze mogą podjąć? Obok grupy narzędzi odpowiadających za bezpieczeństwo IT, warto zwrócić uwagę na rozwiązanie jakim jest honeypot.

W 2019 roku aż 75% badanych przez Neustar International Security Council (NISC) liderów firm stwierdziło, że ich organizacja korzysta lub planuje korzystać właśnie z tego zabezpieczenia.

Co to jest honeypot?

Honeypot to serwer, maszyna wirtualna, baza danych lub inna forma wirtualnej infrastruktury, celowo niezabezpieczona i wystawiona na ataki cyberprzestępców. Często zawiera nieprawdziwe dane i pliki, znajdujące się pod kuszącymi dla hakerów nazwami. Honeypot stanowi swojego rodzaju pułapkę, która wykorzystuje próby włamań, aby uzyskać rzetelne informacje o atakujących, sposobie ich działania czy motywie.

Analizowanie ataków na fałszywy system komputerowy ma na celu pomóc dostrzec realne, stale pojawiające się zagrożenia, na jakie może być narażona sieć firmowa, a także umożliwić zapoznanie się z działaniami jakie podejmuje haker. Wiedza ta pozwoli w odpowiednim czasie zadbać o cyberbezpieczeństwo infrastruktury IT organizacji.

honeypot

Rodzaje pułapek

Wyróżniamy dwa ogólne typy honeypotów, ze względu na sposób ich zastosowania:

Honeypoty produkcyjne – są zwykle umieszczone wśród innych serwerów, pomagają je zabezpieczyć, a także służą do ochrony przed cyberzagrożeniami. Ponieważ fałszywe systemy są wyizolowane od reszty sieci, która jest zabezpieczona, honeypoty produkcyjne mają na celu skupienie uwagi atakującego na pułapce i odwodzenie go od istotnych, prawdziwych serwerów.

Honeypoty badawcze – używane do gromadzenia danych dotyczących stale rozwijających się cyberzagrożeń i nowych technologii, wykorzystywanych do ataków. Pozwalają na podążanie za działaniami hakerów, analizę ich kolejnych kroków i motywów.

Biorąc pod uwagę różne typy pułapek, którymi mogą być honeypoty, systemy te można podzielić także na:

1. E-mailowe honeypoty – fałszywe lub uśpione konta e-mail, skonfigurowane w celu identyfikowania hakerów, masowo wysyłających niechciane wiadomości spamowe. „Martwa” skrzynka odbiorcza nie może przyjmować żadnych wiadomości e-mail – każda przychodząca wiadomość musi więc być spamem, a każdy adresat – spamerem.

2. Fałszywa baza danych – honeypot, który pozwala cyberprzestępcy na przeprowadzenie ataku „SQL injection”, wykorzystywanego do otrzymania nieautoryzowanego dostępu i odczytu całej bazy. Ponieważ taka baza danych jest pułapką, zwrócony wynik będzie fałszywy i niezwiązany z prawdziwymi danymi, a nieudany atak będzie alarmował o potencjalnym zagrożeniu.

3. Malware honeypot – interfejs API (Application Programming Interface) lub aplikacja wykorzystywana do wykrywania złośliwego oprogramowania. Umożliwia analizowanie zagrożenia w celu opracowania oprogramowania chroniącego przez wirusami typu malware.

4. Spider honeypot – fałszywe witryny internetowe dostępne tylko dla botów. Zastosowanie tego honeypota pozwala na edukację administratora w zakresie blokowania tzw. robotów indeksujących.

Jak może pomóc honeypot?

Monitorowanie działań cyberprzestępców przeprowadzających ataki na fałszywych systemach, umożliwia zyskanie wielu wartościowych, najaktualniejszych informacji. Raporty dostarczają przede wszystkim odpowiedzi w kwestiach takich jak:

  • W jaki sposób intruz szuka podatności i luk?
  • Które miejsca są najbardziej narażone?
  • Z jakiego IP atak został przeprowadzony?
  • Jakimi danymi są głównie zainteresowani?
  • Jak należy udoskonalić zabezpieczenia, aby zapewnić skuteczną prewencję zagrożeń?

Oprócz tego, gromadzone są dowody, które mogą zostać wykorzystane w celu późniejszego zdemaskowania przestępcy i skłonienia go do wyciągnięcia konsekwencji.

Zalety korzystania z honeypotów

Największą zaletą honeypotów i ich głównym zastosowaniem jest bezpieczne, kontrolowane wykrywanie luk w systemie, w celu ich późniejszego zapobiegania. Pułapki te mogą ujawniać wysoki poziom zagrożenia stwarzanego przez ataki na urządzenia IoT (Internet of Things) – podłączone do komputera drukarki, skanery oraz inne urządzenia, będące często furtką dla cybeprzestępców do całego systemu IT firmy.

Wykrywanie zagrożeń przez honeypoty jest przejrzyste – pułapki są skierowane wyłącznie do atakujących i to jedynie ich podejrzane działania będą identyfikowane. Każda zarejestrowana przez fałszywy system aktywność będzie więc próbą włamania. W ten sposób, charakterystyczne oznaki ataku nie gubią się w legalnym ruchu sieciowym, co ułatwia późniejszą analizę i wykrycie pewnych wzorców i schematów.

Rozwiązanie to jest także niezwykle oszczędne. Skonfigurowanie honeypota jest możliwe przy niewielkim nakładzie zasobów i wymagań sprzętowych. W sieci można znaleźć wiele gotowych honeypotów, co dodatkowo ułatwia uruchomienie ich na własnym urządzeniu.

Honeypoty udoskonalają i ulepszają systemy cyberbezpieczeństwa. Będąc u boku rozwiązań klasy PAM (Privileged Access Management), odpowiednio skonfigurowanych firewalli, oraz narzędzi do monitorowania aktywności na urządzeniach, stwarzają środowisko, które kompleksowo zabezpieczy infrastrukturę IT firmy.

Wady korzystania z honeypotów

Nawet jeśli z definicji honeypot jest wyizolowany od chronionej sieci, może okazać się on furtką do systemu. Nieodpowiednio zabezpieczona pułapka może paradoksalnie stać się źródłem włamań i ataków.

Cyberprzestępca, któremu udało się zidentyfikować honeypot może fałszować swoje działania, sabotować zbieranie danych poprzez podawanie złych informacji, a także odwracać uwagę administratora bezpieczeństwa od prawdziwego ataku na inny system.

Należy pamiętać, że honeypoty są jedynie narzędziami dla administratorów monitorujących ruch, wykorzystywanymi w celu dalszej ochrony systemów i przetwarzanych w nich danych. Nie zabezpieczają sieci, a dostarczają informacje o lukach i podatnościach. Pomagają także w ustaleniu priorytetów działań związanych z cyberbezpieczeństwem.

Honeypot to nie wszystko!

Bez względu na to jakie i ile honeypotów posiadasz lub planujesz posiadać w swojej firmowej sieci, rozważ inwestycję w inne narzędzia pozwalające zadbać o bezpieczeństwo IT. Honeypot nigdy nie zastąpi zabezpieczeń, takich jak zapory sieciowe, programy klasy PAM oraz inne systemy wykrywania włamań i ataków.

Dowiedz się więcej na temat zapór sieciowych, zarządzania dostępem uprzywilejowanym oraz programów monitorujących aktywności na komputerze.

Skontaktuj się z nami i umów się na darmowe konsultacje dotyczące bezpieczeństwa IT w Twojej firmie.

3/5 - (2 votes)