backup

Backup – co to jest i co daje?

Backup, czyli tworzenie kopii zapasowej to podstawa, jeśli zależy nam na odpowiednim przechowywaniu danych. Dobrze zrobiony backup zabezpieczy nas przed utratą plików, co niestety zdarza się dość często w przypadku ewentualnej awarii systemu lub urządzenia. Kopia zapasowa pozwala nam na przywrócenie wszystkich zapisanych za jej pomocą elementów. Backupem nazywamy każdą kopię naszych danych, może się ona znajdować np.: na dysku, pendrive, płycie lub w chmurze.

Jak zrobić dobry backup?

– Stwórz trzy kopie danych – jedna z nich to wersja oryginalna, a dwie pozostałe – kopie zapasowe

– Każda kopia powinna znajdować się na innym nośniku

– Dbaj o to, aby kopia zapasowa była tworzona regularnie i automatycznie

– Kopia powinna być przechowywana w formie zaszyfrowanej

Backup to jeden z najlepszych sposobów ochrony przed utratą danych. Pomysł na tworzenie kopii zapasowej powstał ze względu na częste przypadki losowe (awaria, pożar, kradzież), w wyniku których użytkownik tracił wszystkie stworzone do tego momentu pliki. Tworzenie duplikatów na tym samym urządzeniu jest więc bezsensowne, najlepszym rozwiązaniem może okazać się dysk zewnętrzny i internet. Kopia trzecia jest tzw. rezerwą, na wypadek uszkodzenia kopii drugiej. Nigdy nie dostaniemy gwarancji, że wszystkie kopie nie zostaną uszkodzone, jednak w przypadku trzech prawdopodobieństwo takiej sytuacji znacząco maleje.

Backup do chmury

Należy wyróżnić jedną z najpopularniejszych form backupu, a mianowicie – tworzenie kopii zapasowej w chmurze. Jest to nie tylko jedno z najprostszych rozwiązań, ale też oszczędnych zarówno pod względem czasowym, jak i finansowym. Utworzenie backupu w chmurze jest niezwykle proste, wystarczy nam takie narzędzie, jak Microsoft OneDrive. Potrzebujemy skopiować wszystkie ważne pliki i umieścić je w OneDrive. Dodatkowo istnieje też możliwość zrobienia kopii automatycznie. To również jest niesamowicie proste. Za pomocą menu ustawień backupu zaznaczamy opcję automatycznej kopii zapasowej. W tym momencie wszystkie nasze dokumenty zostaną automatycznie powielone i umieszczone w OneDrive w chmurze. W przypadku firm istnieją dedykowane rozwiązania do backupu, które wykonują kopię zapasową wszystkich urządzeń w firmowej sieci.

Backup w chmurze – korzyści:

– Oszczędność środków

– Możliwość dodania zaszyfrowanych treści

– Ułatwiony dostęp do własnej kopii zapasowej

– Zminimalizowane prawdopodobieństwo utraty danych

– Łatwy proces odzyskiwania danych

Backup do chmury jest wyjątkowo bezpieczny, dzięki centrom danych (data center), które posiadają rozproszoną infrastrukturę w różnych lokalizacjach geograficznych. Duża liczba serwerowni wiąże się z przestrzeganiem wielu norm bezpieczeństwa w każdej z nich. Dlatego firmy oferujące backup do chmury posiadają niezbędną wiedzę i umiejętności do przechowywania danych. Kolejnym atutem jest prosty dostęp – z dowolnego urządzenia o każdym miejscu i czasie. Nie jesteśmy ograniczeni do korzystania z plików wyłącznie z jednego komputera. Backup w chmurze to rozwiązanie uwielbiane nie tylko przez firmy, ale też osoby prywatne, chroniące swoje dokumenty i zdjęcia. Przeciętni użytkownicy chętnie korzystają z możliwości stworzenia bezpiecznej kopii zapasowej. Backup w chmurze zyskał na popularności dzięki braku zapotrzebowania przez użytkownika na fizyczne serwerownie, które są drogie i trudne w utrzymaniu.

Ile trwa backup?

Wielu użytkowników zadaje sobie pytanie: Ile trwa backup? Powszechnie wiadomo, że sam proces tworzenia kopii zapasowej jest dość długi, a to powoduje niechęć do jego wykonywania. Jednak istnieją sposoby, które umożliwiają maksymalne skrócenie czasu powstawania kopii zapasowej. Sam backup może trwać mniej niż minutę. Kluczem do tak krótkiego czasu jest tworzenie kopii zapasowej regularnie lub automatycznie. Najlepszą porą na stworzenie kopii zapasowej jest ta, gdy jesteśmy z dala od urządzenia. Pliki już skopiowane nie będą się powtarzać, przy kolejnym backupie powielają się jedynie nowe i zmienione dane.

Jeśli chciałbyś wdrożyć wysokiej jakości backup w swojej firmie skontaktuj się z nami. Podpowiemy najlepsze rozwiązania oraz zademonstrujemy niezawodne programy.

5/5 - (1 vote)