5 oznak, które mogą prowadzić do cyberzagrożenia w Twojej firmie

Jednym z najważniejszych czynników ochrony przed cyberzagrożeniami jest ich wczesne wykrycie. Istotne jest więc obserwowanie aktywności pracowników, które mogą świadczyć o potencjalnym ataku bądź prowadzić do zagrożenia. Możliwe jest wówczas podjęcie działań prewencyjnych. Jakie są pierwsze oznaki, które mogą świadczyć o tym, że bezpieczeństwo IT w Twojej firmie może zostać naruszone? Jakie działania podjąć, aby temu zapobiec? W dzisiejszym artykule odpowiemy na te pytania.

1. Brak wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa wśród pracowników

Świadomość w zakresie cyberbezpieczeństwa to podstawa. Wspólnym mianownikiem dla sposobów ochrony przed cyberatakami jest edukacja. Poinformuj swoich pracowników o tym, jakie działania mogą prowadzić do naruszeń i wycieków danych. Skup się zarówno na świadomych, złośliwych działaniach, jak i na tych związanych z brakiem edukacji oraz niepoprawną praktyką pracy w cyberprzestrzeni.

Istotną częścią szkoleń jest również ocena ich skuteczności. To jasno pokaże, czego nauczyli się Twoi pracownicy oraz na co zwrócić uwagę podczas kolejnych spotkań.

Możesz to zrobić na kilka sposobów:

• Zebranie feedbacku

• Sprawdzenie wiedzy pracowników poprzez przeprowadzenie testów

• Symulację ataku w celu zbadania reakcji

• Obserwacja zmian praktyk pracy po odbyciu szkolenia

2. Brak świadomości w kwestii istniejących w firmie zabezpieczeń

Na pewnym etapie planowania strategii bezpieczeństwa IT w firmie, istotne jest zebranie jak największej ilości informacji na temat istniejących środków cyberbezpieczeństwa i wymagań dotyczących zgodności. Raz na jakiś czas powinno się udokumentować oraz usystematyzować wszystkie zasady bezpieczeństwa, narzędzia oraz procesy wdrożone w firmie i uświadomić pracowników w tym zakresie. Dzięki temu będą oni posiadać wiedzę w kwestii istniejących zabezpieczeń oraz możliwości jakie oferują.

3. Podejrzane działania – pracownicy przekazujący dane do niezabezpieczonego miejsca w chmurze

Nietrudno wyobrazić sobie pracownika, który wykrada poufne informacje korzystając z własnych uprawnień. Wynoszenie informacji wrażliwych dla pracodawcy na zewnętrz to bardzo częsty przypadek naruszenia obowiązku przestrzegania tajemnicy. Motywacje do takich działań mogą być różne – od zysków finansowych, po chęć zemsty.

Wykrycie aktywności, która sprowadza się do przekazywania poufnych danych na zewnętrz – do niezabezpieczonego miejsca – powinno być alarmujące dla osoby odpowiedzialnej za monitorowanie aktywności danego pracownika. Możliwe, że jest to świadome działanie, mające na celu zagrożenie wrażliwym danym i tajemnicom przedsiębiorstwa.


To Cię zainteresuje:

Przeczytaj: Zagrożenia wewnętrzne – statystyki i przewidywania

Przeczytaj: Strategia ochrony przed zagrożeniami wewnętrznymi


4. Łamanie zasad bezpieczeństwa w celu ułatwienia pracy

Zdarza się, że pracownicy ściągają i instalują nieautoryzowane programy w celu usprawnienia swojej pracy. Jednocześnie – ich intencją nie jest zaszkodzenie firmie czy dopuszczenie się sabotażu. Kierują się oni jedynie możliwością wykorzystania narzędzia spełniającego ich potrzeby i wymagania. Dane Microsoft wskazują, że nawet 80% pracowników wykorzystuje niezatwierdzone aplikacje, które są niezgodne z polityką bezpieczeństwa firmy. Zjawisko to nosi nazwę shadow IT i polega na instalowaniu oraz korzystaniu przez pracowników z aplikacji lub oprogramowania, które nie zostały zatwierdzone przez dział bezpieczeństwa IT.

Wina często leży po stronie pracodawcy. To on powinien zadbać o udostępnienie pracownikom odpowiednich do pracy narzędzi. Zapobiegnie to nieprzemyślanym i impulsywnym decyzjom o ściągnięciu niezweryfikowanych programów. Fundamentalną kwestią jest także skupienie się na wykrywaniu podejrzanych aplikacji i ocenie poziomu ich ryzyka.

Więcej o zjawisku shadow IT przeczytacie w artykule na naszym blogu.

5. Nieregularne aktualizacje systemu i aplikacji

Wiele aktualizacji nastawionych jest na łatanie luk w zabezpieczeniach i odpowiadaniu na nowe pomysły hakerów. To nic innego jak eliminacja błędów oraz poprawa stabilności. Podstawą w kwestii bezpieczeństwa IT jest utrzymywanie urządzeń oraz znajdujących się na nim aplikacji w najnowszej wersji. Dzięki temu możesz pozostać krok przed cyberprzestępcami. Nie należy więc pomijać tego kroku w przypadku infrastruktury IT Twojej firmy. Aktualizacje są przejawem profesjonalizmu i odpowiedzialności.

Zapanuj nad tym, co dzieje się w infrastrukturze IT Twojej firmy

Zachowanie bezpieczeństwa IT w firmie to stały proces, który może wydawać się skomplikowany i złożony. Podążając za fundamentalnymi zasadami oraz obserwując działania, jakie wykonują pracownicy w obszarze infrastruktury IT przedsiębiorstwa, jesteś w stanie zapanować nad cyberbezpieczeństwem.

W monitorowaniu aktywności pracowników może pomóc Ekran System. Program dostarcza narzędzia, które pozwalają nagrywać i kontrolować działania odbywające się na serwerach firmowych oraz przez pulpit zdalny (RDP i SSH).

Ekran System w wersji chmurowej (SaaS) pozwala na monitoring przedsiębiorstw bez konieczności posiadania własnej infrastruktury serwerowej. Ekran System w wersji On-Premise umożliwia dodatkowo zarządzanie dostępem uprzywilejowanym i hasłami.

Na naszej stronie znajdziesz wszystkie podstawowe informacje o produkcie Ekran System. W przypadku wątpliwości – nie wahaj się skontaktować z naszymi specjalistami. Odpowiemy na wszystkie pytania.

5/5 - (4 votes)